Član Delegacije Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) u Parlamentarnoj skupštini Procesa saradnje u jugoistočnoj Evropi (PSSEECP) Nermin Mandra učestvovao je na sastanku Generalnog komiteta PSSEECP-a za ekonomiju, energetiku i infrastrukturu, koji je održan u Ankari.
Mandra je u izlaganju u okviru centralne teme o mogućnostima regionalne saradnje zemalja jugoistočne Evrope u oblasti obnovljive energije, ocijenio da je riječ o temi koja sve više oblikuje našu sadašnjost i budućnost.
Po njegovim riječima, Bosna i Hercegovina, iako geografski relativno mala, bogata je prirodnim resursima koji pružaju izuzetne mogućnosti za razvoj obnovljivih izvora energije.
“Naša zemlja već danas proizvodi oko 40 posto električne energije iz hidroelektrana, a taj broj bi mogao biti i veći uz efikasnije korištenje postojećih i izgradnju novih kapaciteta. Imamo i rastuće investicije u solarne i vjetroelektrane, koje pokazuju da se i kod nas dešava energetska tranzicija, iako još uvijek sporijim tempom nego što bismo željeli “, rekao je Mandra.
Ističući da sve zemlje jugoistočne Evrope povezuje činjenica da nijedna zemlja ne može samostalno ostvariti ciljeve održivog razvoja i dekarbonizacije, Mandra je poručio da je regionalna saradnja ključ uspjeha.
Naglašavajući da Bosna i Hercegovina podržava ideju formiranja regionalne platforme za planiranje energetske tranzicije, kroz koju bi zemlje regiona zajedno mogle raditi na mapi puta prema zelenoj budućnosti, Mandra je rekao da bi regionalna saradnja omogućila bolju iskoristivost različitih potencijala zemalja jugoistočne Evrope, bolje planiranje i balansiranje proizvodnje energije kroz prekogranične mreže i tržišta i ujednačen i transparentan pristup investitorima kroz harmonizaciju politika i regulatornih okvira.
“ Regionalna saradnja, pored razvoja i infrastrukture, podrazumijeva i zajedničke ciljeve, razmjenu znanja, edukaciju kadrova, regionalne centre za inovacije i razvoj. Zajedno možemo više. Ako povežemo naše kapacitete, uskladimo strategije i obezbijedimo međusobno povjerenje, jugoistočna Evropa može postati energetski otporna, ekološki održiva i konkurentna regija. Bosna i Hercegovina otvorena je za dijalog, saradnju i partnerstvo u ovom procesu”, zaključio je Mandra.
Osim parlamentaraca iz država članica PSSEECP-a, na sastanku u Ankari učestvovali su i predstavnici Regionalnog savjeta za saradnju (RCC).
Raspravljalo se i o Nacrtu rezolucije u kojoj je podvučena uloga obnovljive energije u izgradnji održivih društava za budućnost jugoistočne Evrope, te naglašen značaj regionalne saradnje u oblasti obnovljivih izvora energije u jugoistočnoj Evropi. Ovim dokumentom, koji bi trebao biti usvojen na plenarnoj sjednici PSSEECP-a u Tirani, promovirana je regionalna saradnja u jugoistočnoj Evropi, koja je, kako je navedeno, ključna za postizanje energetske bezbjednosti, smanjenje emisija CO2 i podsticanje ekonomskog rasta – saopćeno je iz Sektora za odnose s javnošću PSBiH.
(FENA)