Škola za obrazovanje osoba s poteškoćama u psihofizičkom razvoju Zenica obilježila Svjetski dan svjesnosti o autizmu – 2. april

foto: RTVZE

Škola za obrazovanje osoba s poteškoćama u psihofizičkom razvoju Zenica obilježila Svjetski dan svjesnosti o autizmu – 2. April. Tim povodom danas su održane kreativne radionica za djecu zajedno sa studentima i profesorima Filozofskog fakulteta Univerziteta u Zenici u prostorijama ove škole .

Prema odluci Generalne skupštine Ujedinjenih naroda, 2. aprila obilježava se Svjetski dan svjesnosti o autizmu. Znak svjesnosti autizma – puzzle označavaju želju za povezivanje djelića i konačnim shvatanjem autizma. Današnjim kreativnim radionicama Škola za obrazovanje osoba s poteškoćama u psihofizičkom razvoju Zenica zajedno sa studentima i profesorima Filozofskog fakulteta Univerziteta u Zenici tradicionalno je obilježila Svjetski dan svjesnosti o autizmu.

„Mi, kao što ste rekli, tradicionalno obilježavamo Svjetski dan autizma i svake godine se trudimo da to bude nešto drugačije i nešto novo. Danas smo se odlučili za jedne kreativne radionice i ovom prilikom želim da se zahvalim studentima i profesorima Filozofskog fakulteta što su izrazili želju da danas dođu kod nas na druženje i da  na taj neki način pruže podršku osobama u autističnom spektru“, rekla je Nirvana Radić, direktorica Škole za obrazovanje osoba s poteškoćama u psihofizičkom razvoju Zenica.

Sistem ih najčešće izolira, onemogućujući im druženje s vršnjacima ograničavanjem njihova boravka u redovnim vrtićkim ili školskim programima. Međutim, djeci s autizmom je upravo boravak među vršnjacima nužan kako bi naučila socijalne vještine i kako bi se prilagodila društvu.

„Mogu reći da je to u zadnje vrijeme malo drugačije jer evo ovako kao što vidite ove naše aktivnosti, tako postoje i mnoge druge aktivnosti koje služe zaista za podizanje svijesti socijalne zajednice za razbijanje predrasuda, mijenjanje stavova ali, nažalost još uvijek je to, da kažem da treba više truda i više energije tako da evo mi pokušavamo na ovaj način, pa evo vidjećemo, ali ono što je bitno naglasiti, da zaista izostaje ta sistemska podrška tako da se trudimo da se to nekako ubaci, uveže u sistem i da to bude jedna sistemska podrška ovim osobama“, rekla je Nirvana Radić, direktorica Škole za obrazovanje osoba s poteškoćama u psihofizičkom razvoju Zenica.

Studenti i profesori Filozofskog fakulteta Univerziteta u Zenici su dali svoj doprinos kreativnim radionicama i družili se sa djecom u sportskoj sali Škole za obrazovanje osoba s poteškoćama u psihofizičkom razvoju Zenica.

„Mi smo u sklopu našeg Studenskog festivala kulture zajedno sa školom  osmislili upućivanje studenata u radionicu povodom Dana svjesnosti o autizmu. Budući da naši studenti, nažalost nemaju priliku da kroz redovnu nastavu budu upoznati sa radom, sa djecom  sa poteškoćama u razvoju a na terenu se svakako susreću i u ovoj školi i u redovnim školama sa tim mi smo odlučili da na ovaj način im pružimo priliku da steknu neke dodatne kompetencije, da vide kako se radi, na koji način se može raditi i gdje je zapravo ta resursna baza iz koije oni mogu učiti sutra kada budu nastavnici na terenu“, rekla je Alica Arnaut, dekanesa Filozofskog fakulteta Univerziteta u Zenici.

Prema epidemiološkim istraživanjima na 10.000 živorođene djece rađa se od 3,3 do 16,0 djece sa autizmom. Ali ove stope mogu se povećati na raspon koji se procjenjuje između 30 i 63 na 10 000 kada su uključeni svi oblici poremećaja iz autističnog spektra.