Trump najavio za sutra razgovor s Putinom o prekidu vatre u Ukrajini

Američki predsjednik Donald Trump saopćio je da planira razgovarati s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom u utorak u jeku napora da se osigura privremeni prekid borbi u Ukrajini.

Želimo vidjeti možemo li taj rat privesti kraju“, rekao je Trump sinoć tokom leta predsjedničkim avionom Air Force One, prenosi Anadolija.

List “The New York Times” javlja da je Trump rekao da smatra da postoji “jako dobra” šansa za uspjeh.

Vidjećemo da li imamo nešto da objavimo možda do utorka“, dodao je američki predsjednik.

Njegove izjave uslijedile su u jeku pregovora o 30-dnevnom prekidu vatre, a razgovori su se navodno fokusirali na teritorijalne ustupke i kontrolu nad ključnom infrastrukturom, uključujući elektrane.

To je puno zemlje”, rekao je Trump, ne precizirajući konkretne detalje.

Govoreći za CNN u nedjelju, Steve Witkoff, američki specijalni izaslanik za Bliski istok, koji je bio uključen u pregovore, opisao je svoj nedavni sastanak s Putinom u Moskvi pozitivnim i rekao je da je postignut napredak u sužavanju razlika između Rusije i Ukrajine.

Trump radi na tome da dobije Putinovu podršku za 30-dnevni prekid vatre koji je Ukrajina prihvatila prošle sedmice.

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski optužio je Putina da odugovlači pregovore dok pokušava da repozicionira ruske snage na bojnom polju kako bi ojačao svoj položaj.

(FENA)