Spoj tradicionalnog i modernog na etnologiji Muzeja grada Zenice

Završna izložba zanatsko dizajnerskih radova nastalih na radionicima „Made in platforma“ u okviru međunarodnog projekta „Kreativna Evropa“ otvorena je na etnološkoj postavci Muzeja grada Zenice.

Projektom je obuhvaćeno deset ustanova i institucija iz šest evropskih zemalja a finansira ga Evropska unija. Traje već treću godinu i ulazi u svoje finale, kaže nam Lejla Agić, muzejska pedagoginja. Osnovna zamisao je da se afirmišu stari pa čak i drevni zanati i da se spoje sa modernim dizajnerskim rješenjima. Sve se realizovalo kroz takozvane rezidencije, odnosno radionice kojima su obuhvaćeni grnčarski, kovački i zlatarsko filigranski zanati. U stvaranju novog proizvoda zajedno su radili zanatlija i dizajner odnosno likovni umjetnik.

Proizvod tih radionica je u stvari izložba. Svaka od institucija je sa svojih rezidencija napravila izložbu pa tako i Muzej grada Zenice. Razlika je što u našem slučaju,obzirom da imamo stalne postavke, nismo željeli da izložba bude privremenog karaktera nego je trajnog karaktera. Ona je uklopljena, svi ti stari zanati, u našu stalnu etnološku postavku. Neki dijelovi su dodati u postavku, neki su izmjenjeni kako bi to trajno ostalo kao vrijednost a ne nešto što smo postavili na mjesec ili dva dana i onda to uklonili“, kaže Lejla Agić.

Rok Oblak je dizajner iz Ljubljane. Svoje znanje on je ujedinio sa onim koje ima Vahid Ohran, grnčar iz Liješeva kod Visokog. Kaže da je ovo bilo interesantno iskustvo jer je Vahidov pristup neopterećen strogim pravilima i sve je prirodno.

Samo biraš glinu iz planine, staviš je na kolo i radiš sa njom. Kod nas to moraš po pravilima, da je pročistiš, da je filtriraš, sušiš i da je ispečeš na pravoj temperaturi. Ovdje, sve je improvizirano i to je bilo vrlo inspirativno za mene kad radiš…da bude više prirodno“.

Kroz ovaj projekat Rok i Vahid su učili jedan od drugog. Roka je dojmila praktičnost i upotrebljivost onoga što Vahid radi.

To je tradicionalno i nešto novo za mene i nadam se da ću to upotrijebiti u nekim drugim kontekstima i u Sloveniji“.

Eksponati sa danas otvorene izložbe u maju putuju u Ljubljanu a krajem godine u njemački Šenberg odakle će se,nakon kraće turneje na izložbama, vratiti u stalnu etnološku postavku zeničkog Muzeja.Današnju izložbu posjetili su učenici Osnovne škole „Edhem Mulabdić“ i Srednje ekonomske škole iz Zenice.

(D.Travar)