Sezona gripe dosegla je svoj vrhunac i u Zeničko-dobojskom kantonu, potvrdili su nam u Institutu za zdravlje i sigurnost hrane Zenica.
Od početka 40. sedmice epidemiološkog nadzora oboljelih od gripe do danas ukupno je registrovano 20.206 oboljelih od akutne respiratorne infekcije, dok je od bolesti sličnih gripi 1.214 oboljelih u ZDK.
“Trenutno je prijavljeno 1.397 osoba oboljelih od gripe, četvoro od Covid-a, dok ih je 152 s oboljenjima sličnim gripi u Zeničko-dobojskom kantonu. Najviše oboljelih je registrovano u Zenici, Tešnju, Visokom i Maglaju”, ističe dr. Alis Kozica, načelnik Službe za epidemiologiju i higijenu Instituta za zdravlje i sigurnost hrane Zenica, naglasivši da dominira tip gripe A, kao i u ostatku Evrope.

Dr. Kozica pojašnjava da su simptomi gripe opća malaksalost, glavobolja i drhtavica, gubiitak apetita te bolovi u mišićima.
Gripa nije obična prehlada – riječ je o ozbiljnoj bolesti koja može ostaviti teške posljedice, posebno kod osjetljivih grupa. Odgovorno ponašanje i briga o zdravlju ključni su koraci u zaštiti od ove sezonske prijetnje, poručuju iz Instituta, preporučivši osnovne mjere prevencije od gripe.
“Najbolja zaštita je vakcinacija, a pored toga respiratorna higijena, kihanje u maramicu ili lakat, distanca od jednog metra, izbjegavanje gužvi, provjetravanje zatvorenih prostorija”, naglašava dr. Kozica. Ističe da je teško razlikovati gripu od viroze, osim kada su bolovi u mišićima intenzivni, a pacijent je malaksao i do 10 dana.
“Liječenje je simptomatsko, pojačan unos tekućine i vitamina, a liječniku se treba javiti ukoliko se javi otežano disanje i lupanje srca”, dodaje dr. Kozica.
Inkubacija gripe traje kratko, obično između 24 i 72 sata, nakon čega se simptomi javljaju naglo. S obzirom na to da je čovjek jedini rezervoar ovog virusa, gripa se lako širi u populaciji, posebno u kolektivima poput škola, vrtića i radnih mjesta. (M.H.)