Predstavnički dom Parlamenta Federacije BiH usvojio je Strategiju razvoja industrije tekstila, odjeće, kože i obuće za period 2024–2033.
Predstavnički dom Parlamenta Federacije BiH usvojio je Strategiju razvoja industrije tekstila, odjeće, kože i obuće za period 2024–2033. Ova industrijska grana trenutno se suočava s brojnim izazovima, a njen postojeći status nije zadovoljavajući. Posebno su izraženi problemi vezani za fizički obim proizvodnje, budući da se većinom oslanja na inostrane partnere i tzv. lohn-poslove, čija održivost zavisi od potražnje na svjetskom tržištu.
Federalni ministar energije, rudarstva i industrije Vedran Lakić istakao je da je nužno da industrija pređe na nove poslovne modele, vođene digitalnom i zelenom transformacijom, razvojem društvene odgovornosti, automatizacijom te inovacijama koje će omogućiti kreiranje novih proizvoda.
“Tranzicija mora smanjiti količinu otpada i uvesti tehnologije i procese koji racionalizuju korištenje resursa. Očekujemo da će novi modeli poslovanja biti zasnovani na principima cirkularne ekonomije, koji podrazumijevaju smanjenje otpada i zagađenja već u fazi dizajna proizvoda, kao i unapređenje održavanja proizvoda i materijala tokom i nakon njihove upotrebe. Također, Strategija će podržati upotrebu obnovljivih resursa”, izjavio je ministar Lakić.
Prelazak na ove modele neće biti moguć bez razvoja znanja i otvorenih poslovnih procesa baziranih na inovacijama. Za realizaciju Strategije predviđeno je izdvajanje 38 miliona KM.
“Razvoj znanja, implementacija novih tehnologija i unapređenje poslovnih procesa ključni su za revitalizaciju ove industrijske grane i otvaranje novih radnih mjesta. Postizanje ovih ciljeva zahtijeva pripremu i osnaživanje ljudskih i poslovnih kapaciteta za suočavanje s promjenama i krizama, kao i prilagođavanje tehnološkim trendovima kroz edukaciju i projekte saradnje”, naglasio je ministar Lakić.
Strategija razvoja industrije tekstila, odjeće, kože i obuće donosi okvir za modernizaciju sektora, povećanje konkurentnosti i održivi razvoj, što će omogućiti stabilniju budućnost domaćih preduzeća i radne snage.
Akta.ba