Institut za zdravlje i sigurnost hrane Zenica u saradnji sa Udruženjem studenata medicine u BiH-komitet Zenica danas je postavio info štand povodom 4.februara, Svjetskog dana borbe protiv raka. Rak je drugi najčešći uzrok smrti na svijestu.
Nakon kardiovaskularnih, onkološke bolesti drugi su najčešći direktni ili posredni uzrok smrtnosti u svijestu. Od različitih oblika raka, 2022 godine širom svijeta je oboljelo 20 miliona osoba od čega je 10 miliona preminulo. U Evropi je od raka umrlo 1,9 miliona ljudi.
„Što se tiče stanja u Federaciji BiH imamo podatak da je u rasponu od 2010 do 2020 godine, u tom periodu od deset godina, od oko 235 hiljada smrtnih ishoda udio smrtnosti od raka je iznosio je oko 49 hiljada što je oko 20 posto“, ističe dr Amar Terzimehić iz Zavoda za zdravlje i sigurnost hrane.
Procjenjuje se da će do 2044 godine u svijetu od raka oboljeti 30 miliona ljudi. Radi se o pošasti modernog doba koja ima svoje riziku faktore.
„ To su pušenje, dakle upotreba duhana i duhanskih proizvoda,upotreba alkohola, izloženost zagađenom vazduhu, izloženost azbestu i radioaktivno te UV zračenje kao i hronične infekcije HPV virusom, hepatitisom B i C te helikobakterom pilori“.
Rak se može spriječiti a savremena medicina omogućava i da se može kontrolisati, ističe dr. Terzimehić. Prevencija, kao i kod svih ostalih bolesti, je vrlo važna.
„Savjeti su prestanak pušenja i konzumacije alkohola, izbjegavati hranu koja ima visok sadržaj soli, masti i ulja, redovni preventivni pregledi i nešto na šta mi uvijek apelujemo a to je fizička aktivnost, do 30 minuta pet puta sedmično“, poručuje dr. Amar Terzimehić.
Muškarci u ZDK, službeni su podaci, najčešće obolijevaju od raka pluća, prostate i debelog crijeva dok kod žena dominiraju rak dojke, pluća i debelog crijeva. Smrtnost od raka u našem kantonu je na nivou 230 osoba na 100 hiljada stanovnika. U obilježavanju Svjetskog dana borbe protiv raka svoju pomoć, kao i do sada pružilo je Udruežnje studenata medicine u BiH- komitet u Zenici.
(D.Travar)