Bosna i Hercegovina je i dalje zemlja porijekla, tranzita i krajnje destinacije za žrtve trgovine ljudima.
Dominiraju djeca
Premda statistički podaci za prethodnu godinu nisu objedinjeni, Tanić je istaknula da, prema preliminarnim procjenama, kada je riječ o žrtvama trgovine ljudima, i dalje dominiraju djeca.
– Međutim, u odnosu na prethodne godine imamo novi trend povećanje stranaca kao žrtava trgovine ljudima. Do sada su prednjačili domaći državljani i oni su činili 90 posto žrtava na ukupnom godišnjem nivou, ali od prošle godine se ta slika promijenila – naglasila je Tanić.
U 2023. godini bilo je identificirano 37 potencijalih žrtava trgovine ljudima i samo pet stranaca.
– Kada su u pitanju oblici eksploatisanja, dominiraju prinudno prosjačenje, radna i seksualna eksploatacija, ali i, nažalost, ugovoreni brakovi kojima su podložni i dječaci i djevojčice – kazala je Tanić.
Direktna zaštita
Vlada SAD kroz USAID-ov Program podrške zaštiti ljudskih prava USAID Inspire podržava projekt „Unapređenje institucionalnog odgovora na trgovinu ljudima“ koji Udruženje „Novi put“ provodi u Hercegovačko-neretvanskom i Zapadnohercegovačkom kantonu.
– Kako bi doprinijeli institucionalnoj i direktnoj zaštiti trgovine ljudima, do sada smo uložili dva miliona američkih dolara. Kroz višemjesečnu kampanju na terenu, vidimo da su potencijalne žrtve zaštićene, imaju šire sistemsko rješenje, ali i da se i svijest u javnosti podiže – izjavila je Dunja Jalimam u ime USAID-a INSPIRE.
18-mjesečni projekt
Abida Pehlić, predsjednica Udruženja „Novi put“, navela je da su tokom 18-mjesečnog projekta, koji završava krajem januara, paralelno radili i aktivno sarađivali s predstavnicima svih institucija, ali i NVO-a, upravo s ciljem unapređenja institucionalnog odgovora.
Dnevni avaz