mreSVUBIH objavio rezultate istraživanja odnosa mladih prema multikulturalnoj BiH

U sklopu projekta „Gradimo mostove – rušimo zidove“ kojeg je realizovala Mreža Savjeta/Vijeća učenika u Bosni i Hercegovini, sprovedeno je istraživanje „Odnos mladih prema multikulturalnoj Bosni i Hercegovini“ s ciljem analize stavova učenika i učenica srednjih škola o multikulturalnosti u Bosni i Hercegovini, njenoj ulozi u društvu i doprinosu budućem razvoju zemlje.

Anketiranje je bilo anonimno, a uzorak od 17.306 ispitanika – srednjoškolaca čini ovo istraživanje jednim od reprezentativnijih istraživanja kojeg je organizacija mreSVUBiH realizovala s ciljem percepcije multikulturalnosti u BiH.

Istraživanje “Odnos mladih prema multikulturalnoj Bosni i Hercegovini” pruža sveobuhvatnu sliku stavova srednjoškolaca o ključnim aspektima društvenog suživota u zemlji s bogatom historijom raznolikosti. Na temelju odgovora 17.306 ispitanika, jasno se vidi kako srednjoškolci u BiH percipiraju multikulturalnost – ne samo kao koncept, već i kao svakodnevnu stvarnost s kojom se susreću kroz obrazovanje, društvene odnose i vlastite zajednice. Istraživanje je istovremeno ukazalo na potencijale i prepreke u razvoju harmoničnog društva, otvarajući prostor za dalji rad na osnaživanju multikulturalnih vrijednosti.

Cjelokupno istraživanje možete pronaći u prilogu ispod teksta, a mi ističemo samo neke od rezultata na pojedina pitanja.

Tako na pitanje „Smatrate li multikulturalnost BiH pozitivnom ili negativnom pojavom?“, 88% srednjoškolaca odgovorilo je da je za njih multikulturalnost pozitivna pojava u Bosni i Hercegovini. Više od pola, odnosno 54%, ispitanika svjesno je različitih tradicija, običaja i jezika prisutnih u Bosni i Hercegovini, a više od 77% imaju prijatelje ili poznanike iz različitih etničkih grupa.

Na tvrdnju „Kad čujem da neko nije pripadnik mog naroda, sumnjičav sam i oprezan“ sa odgovorom „poptuno se slažem“ odgovorilo je 5089 ispitnika, dok se 5626 ispitanika odlučilo na odgovor „uglavnom se ne slažem“. Ipak, čak 8498 ispitanika poptuno se slaže sa tvrdnjom da bi pristao da lično učestvuje u aktivnostima koje bi vodile što bržem uspostavljanju povjerenja i saradnje među tri konstitutivna naroda u Bosni i Hercegovini.

Rezultati ovog istraživanja šalju jasnu poruku: Bosna i Hercegovina ima priliku da, kroz osnaživanje svojih mladih generacija, postane primjer zemlje u kojoj raznolikost nije izazov, već snaga. Mladi žele živjeti u društvu gdje se različitosti slave, a ne koriste za podjele, i gdje se zajednički rad na izgradnji budućnosti temelji na vrijednostima zajedništva i solidarnosti. Ovaj zaključak ne samo da oslikava trenutnu stvarnost, već i ukazuje na put kojim društvo treba ići kako bi ostvarilo svoju viziju inkluzivnosti i razvoja.

Set preporuka i zaključaka istraživanja dostavljen je i svim ministarstvima obrazovanja u BiH s ciljem zajedničkog kreiranja plana i programa za unapređenje multikulturalnosti među mladima u BiH

Rezultati istraživanja su predstavljeni i na nacionalnoj mreSVUBiH konferenciji održanoj u decembru 2024. godine.