Udruženje Medica Zenica u saradnji sa Ministarstvom za rad i socijalnu politiku ZDK organizovalo je Validacijsku radionicu za prijedlog dvogodišnjeg programa mjera za prevenciju i borbu protiv nasilja u porodici i nasilja nad ženama sa djecom za period 2025/2026 godine. Ovaj program izradilo je kantonalno koordinaciono tijelo u koje su uključeni subjekti involvirani u ovu tematiku iz svih općina Ze-do kantona.
Validacijska radionica u Zenici organizovana je kako bi se čuli glasovi sa terena kada je u pitanju prevencija i borba protiv nasilja nad ženama i djecom na prostoru Zeničko-dobojskog kantona. Ovaj kanton, po mišljenju učesnika radionice, jedan je od primjera dobre prakse kako se može raditi koordinisano i u dobrom partnerstvu na polju prevencije nasilja u porodici i uspostaviti modele podrške i zaštite za žene i djecu koji su proživjeli nasilje.
„Međutim, tu imamo jednu stagnaciju unazad četiri pet godina. To je pokazatelj da u lokalnim zajednicama nemamo aktivna koordinaciona tijela. Tako je Medica Zenica ,u partnerstvu sa nadležnim kantonalnim ministarstvom kao i koordinacinim tijelom, pokrenula određene aktivnosti i evo, sada privodim kraju dvogodišnji program mjera i nadamo se da će ga Vlada usvojiti“, ističe Sabiha Husić, direktorica udruženja Medica Zenica.
Zeničko –dobojski kanton već petanaestak godina poduzima mjere i aktivnosti na prevenciji i borbi protiv nasilja u porodici. To se iskazalo kroz potpisivanje više protokola i sporazuma o saradnji. Zadnji takav je potpisan 2020 godine sa udruženjem Medica.
„Bitno je napomenuti da je ovo jedan interresorni problem i problem općenito našeg društva, kako Zeničko-dobojske županije tako i Bosne i Hercegovine.Bitno je da se uključe sve razine vlasti prilikom rješavanja ovako bitnih društvenih pitanja kao što je ovo“, smatra Antonio Šimunović, ministar rada i socijalne politike ZDK.
Udruženje Medica, po riječima Sabihe Husić, ima ključnu ulogu u svim procesima koji su se odvijali na području Ze-do kantona i ti primjeri dobre prakse su uvršteni i u federalni Zakon o zaštiti od nasilja u porodici. Koje mjere će biti uvrštene u dvogodišnji program mjera.
„Važno je naglasiti da mjere predviđaju brzu i efikasnu zaštitu i podršku žrtvama nasilja zatim prevenciju i koordinaciju. Ono što bih posebno naglasila je da su sve navedene mjere harmonizirane sa Istanbulskim standardom odnosno konvencijom Vijeća Evrope.“
Sigurna kuća Medice, u kojoj je prošle godine bilo smješteno 55 osoba, prva je linija zaštite žena i djece koji su bili izloženi nasilju. Kako bi se riješili problemi koji ih prate nakon izlaska iz nje, Medica je u saradnji sa magazinom Gracija i federalnim Ministarstvom rada i socijalne politike pokrenula razvojni program koji će podržati žene u njihovom ulasku u novo i sigurnije okruženje.
(D.Travar)