Agencija za vodno područje rijeke Save: Trenutno stabilna situacija, nema razloga za paniku

Stručne ekipe Agencije za vodno područje rijeke Save kontinuirano prate stanje na svim vodomjernim stanicama u slivu rijeke Save na području Federacije BiH. Trenutno je situacija stabilna i rezultati prognoznih modela trenutno ukazuju na to da nema razloga za paniku. Trenutno je vodostaj na Sani i Sanici, područje Unsko-sanskog kantona, u opadanju – potvrdili su Feni iz pomenute Agencije. 

Agencija za vodno područje rijeke Save izdala je obavještenje o prognozi vanrednog hidrološkog stanja za period od 8. do 11. januara.

Kako su naveli u tom obavještenju, usljed naglog topljenja snijega, zabilježen je porast vodostaja na većem dijelu vodnog područja rijeke Save u FBiH, posebno na slivovima Sane, Sanice i Spreče.

Dostignute su kote obavještavanja definisane Federalnim operativnim planom odbrane od poplava na hidrološkim stanicama: HS Sanski Most, HS Sanica i HS Karanovac. S obzirom na prognozirane temperature zraka danas i sutra, očekuje se dodatni oticaj uzrokovan topljenjem snijega s planinskih dijelova sliva, što će usloviti i porast vodostaja na svim hidrološkim stanicama.

U naredna četiri dana prognozirano je vanredno hidrološko stanje zbog povišenih vodostaja i mogućeg lokalnog izlijevanja vode, posebno na područjima: gornjeg i srednjeg dijela sliva Sane i Sanice te donjeg dijela sliva Spreče.

Obavještenje o prognozi vanrednog hidrološkog stanja odnosi se na područje Unsko-sanskog i Tuzlanskog kantona, odnosno gradova/općina: Sanski Most, Ključ i Gračanica.

Sugeriše se nadležnim institucijama da prate situaciju na terenu i postupaju u skladu s ovlaštenjima, a službama koje provode mjere i aktivnosti zaštite i spašavanja ljudi i materijalnih dobara preporučuje se pojačan oprez.

Nadležne službe civilne zaštite treba da upozoravaju stanovništvo da postoji opasnost od prilaska obalama s obzirom na moguće povećanje dubina i brzina tečenja vode u rijekama, te da im pravovremeno daju obavještenje sa uputama i smjernicama, kako bi stanovništvo na vrijeme poduzelo mjere samozaštite, s ciljem smanjenja šteta od štetnog djelovanja poplava.

Iz Agencije su napomenuli da se obavještenje daje na osnovu prognoziranih podataka padavina i temperatura, tako da promjena vremenske prognoze može uticati i na prognozirano hidrološko stanje.

(FENA)