Koja je razlika između bruto i neto plate: Šta znače svi termini koje nalazite na platnoj listi

(Foto : Centralna Banka BiH / Flickr)

Razumijevanje termina poput neto, bruto plate, bruto 1, bruto 2, te različitih doprinosa i naknada koje se pojavljuju na platnim listama, ključno je za svakog zaposlenika.

Šta je neto plata?

Neto plata je iznos koji radnik na kraju dobije uplatom na bankovni račun. To je “čisti” iznos koji ostaje nakon što se odbiju svi zakonski obavezni troškovi, uključujući doprinose za penziono i zdravstveno osiguranje, osiguranje od nezposlenosti, porez i druge naknade. Ovaj iznos predstavlja stvarnu zaradu radnika i najčešće je osnovni interes zaposlenika.

Ugovorena neto plata se može uvećati po osnovu minulog rada zaposlenika koji se računa na osnovu godina radnog staža provedenih kod poslodavca, prekovremenog rada, te ostalih koristi i bonusa koje sljeduju zaposlenika. Za potrebe izračuna primjera u ovom tekstu, koristićemo samo termin neto plata.

Na primjer, ako je vaša neto plata 1.200 KM, to je iznos kojim možete slobodno raspolagati nakon što su svi porezi i doprinosi uplaćeni nadležnim institucijama.

Šta je bruto plata?

Bruto plata predstavlja ukupni iznos koji je poslodavac dužan obračunati za isplatu radniku odnosno to je ukupni iznos na koji poslodavac obračunava zakonom propisane doprinose za socijalna davanja i porez.. Ovaj iznos uključuje:

Neto platu (sa pripadajućim uvećanjima),

Porez na dohodak, Doprinose za penziono i zdravstveno osiguranje kao i osiguranje od nezaposlenosti. Na primjer, ako je bruto plata 1.500 KM, radnik će nakon odbitaka (porezi i doprinosi) dobiti neto platu, dok će odbici odnosno porez i doprinosi biti uplaćeni u relevantne fondove.

Razlika između bruto 1 i bruto 2

Pojmovi bruto 1 i bruto 2 objašnjavaju kako se formiraju troškovi plate, ne samo za radnika već i za poslodavca.

Bruto 1: Ovo je iznos koji uključuje neto platu i sve obaveze koje se odbijaju iz plate radnika (porez i doprinosi). Bruto 1 predstavlja osnovu za obračun poreza i doprinosa. Doprinosi koji ulaze u Bruto 1 se nazivaju ‘doprinosi na teret zaposlenika’ i iznose 31%.

Bruto 2: Ovo je ukupni trošak poslodavca za radnika. Bruto 2 uključuje bruto 1 plus dodatne obaveze koje poslodavac plaća na ime radnika, kao što su doprinosi za penziono i zdravstveno osiguranje te osiguranje od nezaposlenosti. Ovi doprinosi se nazivaju ‘doprinosima na teret poslodavca’ i iznose 10,50%. Na primjer, ako je bruto 1 iznos 1.500 KM, bruto 2 iznosi 1.657,50 KM, jer se Bruto 1 uvećava za iznos doprinosa koji se računaju na teret poslodavca (10,50%).

Bruto 2 je ključan za poslodavce jer pokazuje koliko ih zaista “košta” jedan radnik.

Doprinosi i porezi

Obračun plata uključuje nekoliko ključnih doprinosa i poreza koji se plaćaju na različitim nivoima. U Bosni i Hercegovini ti doprinosi su:

Doprinos za penzijsko i invalidsko osiguranje (PIO): Ovo je iznos koji se izdvaja za buduće penzije radnika. I radnik i poslodavac su obavezni uplaćivati doprinose za PIO.

Doprinos za zdravstveno osiguranje: Ovaj doprinos omogućava radnicima pristup zdravstvenim uslugama. Kao i kod PIO, doprinos za zdravstveno osiguranje uplaćuju i radnik i poslodavac.

Doprinos za osiguranje od nezaposlenosti: Ovo je fond koji pomaže radnicima koji izgube posao. Doprinos uplaćuje i radnik i poslodavac.

Porez na dohodak: Porez na dohodak se obračunava na osnovu zakonski definisanih stopa, koje variraju u zavisnosti od entiteta (Federacija BiH, Republika Srpska i Brčko Distrikt). Na iznos poreza može uticati lični odbitak, koji može biti uvećan za određeni procenat za svakog zdržavanog člana porodice. Nadalje, lični odbitak može biti uvećani za iznos plaćene kamate na kupovinu prvog stana ili na iznos plaćenih zdravstvenih usluga ili lijekova , što je zasebno propisano u Zakonu o porezu na dohodak.

Ostali pojmovi na platnoj listi

Na platnim listama često ćete naići na još nekoliko bitnih pojmova:

Osnovica za obračun: Ovo je osnovni iznos na koji se primjenjuju zakonske stope za obračun poreza i doprinosa.

Koeficijent: Ovo je broj kojim se osnovica množi kako bi se dobila osnovna plata. Koeficijent zavisi od pozicije radnika, nivoa stručne spreme i drugih faktora.

Topli obrok: Ovo je iznos koji radnik dobija kao naknadu za ishranu tokom radnog vremena. Topli obrok se obično obračunava po danima rada.

Regres: Jednokratna naknada za korištenje godišnjeg odmora. U mnogim kompanijama regres je dodatni motivacijski faktor za radnike.

Prekovremeni rad: Sati koje radnik odradi iznad redovnog radnog vremena, a koji se plaćaju uvećano, u skladu sa zakonom.

Kako funkcioniše obračun plata u Bosni i Hercegovini?

Obračun plata u Bosni i Hercegovini zavisi od entiteta u kojem radnik obavlja svoju djelatnost, budući da Federacija Bosne i Hercegovine (FBiH), Republika Srpska (RS) i Brčko Distrikt imaju različite stope poreza, doprinosa i pravila za obračun zarada. U nastavku ćemo detaljno objasniti kako se obračunava plata u FBiH i RS, uključujući ključne poreze i doprinose.

Obračun plata u Federaciji Bosne i Hercegovine (FBiH)

U FBiH obračun plata uključuje porez na dohodak i doprinose za socijalno osiguranje, koji se plaćaju na teret zaposlenika, ali i poslodavca.

Porez na dohodak: Stopa poreza na dohodak iznosi 10 posto. Porez se obračunava na osnovicu koja se dobije tako što se bruto plata umanji za doprinose na teret zaposlenika i lični odbitak.

Lični odbici: Pored iznosa osnovnog ličnog odbitka za svakog zaposlenika koji ima poreznu karticu (300,00 KM), ovaj odbitak može biti uvećan za izdržavane članove porodice, iznos plaćene kamate na kupovinu prvog stana ili iznos plaćenih zdravstvenih usluga ili lijekova. Bitno je napomenuti da odbitak za iznos plaćene kamate ili zdravstvenih usluga ili lijekova, zaposlenik može potraživati kroz Godišnju prijavu poreza na dohodak. Kroz obračun plate se koriste samo lični odbici za zaposlenika lično ili uvećano za izdržavane članove porodice.

Doprinosi za socijalno osiguranje (na teret zaposlenika): Penzijsko i invalidsko osiguranje (PIO): 17 posto. Zdravstveno osiguranje: 12,5 posto. Osiguranje za slučaj nezaposlenosti: 1,5 posto. Ukupan iznos doprinosa na teret zaposlenika iznosi 31 posto bruto plate.

Doprinosi za socijalno osiguranje (na teret poslodavca) Pored doprinosa zaposlenika, poslodavci u FBiH moraju uplaćivati dodatne doprinose, što čini dio ukupnih troškova rada (bruto 2):

Penzijsko i invalidsko osiguranje (PIO): 6 posto. Zdravstveno osiguranje: 4 posto. Osiguranje za slučaj nezaposlenosti: 0,5 posto. Ukupan iznos doprinosa na teret poslodavca iznosi 10,5 posto bruto plate.

Primjer obračuna plate u FBiH

Ako je bruto plata radnika 1.500 KM i koristi se samo lični osnovni odbitak obračun izgleda ovako: Doprinosi zaposlenika (31 posto): 465 KM. Iznos ličnog odbitka je 300 KM. Osnovica za porez na dohodak: 735 KM (1.500 KM – 465 KM – 300 KM). Porez na dohodak (10 posto): 73,50 KM. Neto plata: 961,50 KM (1.500 KM – 465 KM – 73,50 KM). Doprinosi poslodavca (10,5 posto): 157,50 KM. Ukupan trošak poslodavca (bruto 2) iznosi 1.657,50 KM.

Također, bitno je spomenuti da je poslodavac u obavezi da obračuna i plati sledeće naknade: opću vodnu naknadu (0,50% od neto plate), naknada za elementarne nepogode (0,5% od neto plate) i naknadu za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom, što dodatno uvećava ukupan trošak poslodavca.

Obračun plata u Republici Srpskoj (RS)

Bruto platu u RS-u čine neto plata, doprinosi za socijalno osiguranje i porez.

U RS-u obračun plata se razlikuje po stopama doprinosa za socijalno osiguranje i poreza na dohodak.

Porez na dohodak: Stopa poreza na dohodak u RS iznosi 8 posto. Porez se obračunava na osnovicu koja se dobije tako što se bruto plata umanji za zakonski propisanu poresku olakšicu.

Lični odbici: Zaposlenik ima pravo na osnovni lični odbitak u iznosu od 1.000,00 KM mjesečno, koji se može uvećati za izdržavane članove porodice, te za iznos plaćene kamate na kupovinu prvog stana. Također, napomena, odbitak za iznos plaćene kamate zaposlenik može potraživati kroz Godišnju prijavu poreza na dohodak. Kroz obračun plate se koriste samo lični odbici za zaposlenika lično ili uvećano za izdržavane članove porodice

Doprinosi za socijalno osiguranje (na teret zaposlenika): Penzijsko i invalidsko osiguranje (PIO): 18,5 posto. Zdravstveno osiguranje: 10,2 posto. Osiguranje za slučaj nezaposlenosti: 0,6 posto. Doprinos za dječiju zaštitu: 1,7 posto. Ukupan iznos doprinosa na teret zaposlenika iznosi 31 posto bruto plate.

Primjer obračuna plate u RS

Ako je bruto plata radnika 1.500 KM i zaposlenik ima samo osnovni lični odbitak obračun izgleda ovako: Doprinosi zaposlenika (31 posto): 465 KM. Iznos ličnog odbitka iznosi 1,000 KM. Osnovica za porez na dohodak: 500 KM (1.500 KM -1.000 KM – ). Porez na dohodak (8 posto): 40,00 KM. Neto plata: 995,00 KM (1.500 KM – 465 KM – 40,00 KM).

U RS-u nema propisanih doprinosa na teret poslodavca. U RS-u poslodavaci su dužni još i da obračunaju naknadu za Fond solidarnosti (0,25% od neto plate), naknadu za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom (0,10% na bruto platu) i naknadu za vode Srpske (1 KM po zaposlenom).

Razumijevanje razlike između neto i bruto plate, kao i svih obaveza koje proizlaze iz plata, ključno je za svakog radnika i poslodavca u Bosni i Hercegovini.

Za radnike, neto plata je ono što primaju, ali bruto plata i doprinosi osiguravaju njihova prava na penziju, zdravstvenu zaštitu i druge beneficije. Ako ste radnik, uvijek pažljivo pregledajte svoju platnu listu kako biste se uvjerili da su sva obračunavanja ispravna.

(Klix.ba)