CCI: Načelnici i općinska vijeća Kaknja i Neuma moraju preispitati odgovornost uprava javnih preduzeća unjihovoj nadležnosti

CCI

Ured za reviziju institucija u Federaciji BiH u listopadu 2024. godine objavio je, između ostalog, i nalaze iz izvještaja „Praćenje postupanja po preporukama iz Izvještaja o financijskoj reviziji“ za JP „Vodokom“ d.o.o. Kakanj za 2019. godinu i JP „Komunalno Neum“ d.o.o. Neum za 2018. godinu. Izvještaji su pokazali da je da je kakanjski “Vodokom“ za 4 godine realizovao svega 8 od ukupno 20 datih preporuka, a „Komunalno Neum“ za pet godina samo 7 od 23 revizorske preporuke za otklanjanje uočenih nepravilnosti.

Ovo  navode u saopštenju Centari civilnih inicijativa, koje, prenosimo u cjelosti.

Niska stopa realizacije revizorskih preporuka posebno zabrinjava, jer su u pitanju javna poduzeća kod kojih su uočene ozbiljne nepravilnosti koje imaju negativne posljedice po rad ovih poduzeća i trošenje javnog novca. Naime, JP „Vodokom“ d.o.o. Kakanj i JP „Komunalno Neum“ d.o.o. Neum su od Ureda za reviziju institucija u FBiH dobili negativno mišljenje za financijske izvještaje te mišljenje s rezervom za usklađenost poslovanja sa zakonskim propisima.

Za JP „Komunalno Neum“ revizori su još za 2018. godinu, između ostalog utvrdili: da obaveze za vodne naknade u iznosu od 433.299 KM nisu izmirene u skladu sa Zakonom o komunalnim djelatnostima niti su usuglašene s Općinom Neum; da obaveze za naknade za zaštitu voda u iznosu od 105.969 KM nisu izmirivane u skladu sa Zakonom o vodama i podzakonskim aktima; da godišnji popis imovine nije izvršen u skladu sa Zakonom o računovodstvu i reviziji u FBiH, kao i druge (ne)financijske nepravilnosti koje još uvijek nisu otklonjene. Također, navedeno poduzeće po dobivanju tadašnjeg revizorskog izvještaja nije postupilo u skladu sa Zakonom o reviziji institucija u FBiH, te nije obavijestilo Ured za reviziju o poduzetim radnjama radi prevazilaženja nepravilnosti koje su identificirane u revizorskom izvještaju, što je već tada pokazalo nedostatak spremnosti menadžmenta da uočene propuste i nepravilnosti ispravi.

Za JP „Vodokom“ Kakanj za 2019. godinu utvrđeno je: da postupci javnih nabavki nisu u potpunosti provedeni u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama (pri nabavci građevinskog materijala, alata i mašina u vrijednosti od 240.000 KM, kod nabavke dijelova za teretna vozila, građevinske mašine i autodijelove u iznosu od 135.000 KM); da poduzeće ne raspolaže potpunom dokumentacijom o vlasništvu građevinskih objekata u iznosu od 6.442.131 KM i slično. Za otklanjanje uočenih nepravilnosti, navedenom javnom poduzeću su prije 4 godine date odgovarajuće revizorske preporuke koje do danas nisu implementirane.

Ovakvim odnosom menadžmenta javnih poduzeća prema revizorskim izvještajima i otklanjanju uočenih nepravilnosti, dovedena je u pitanje učinkovitost u upravljanju resursima povjerenim tim poduzećima. Imajući u vidu da je ovim poduzećima povjereno upravljanje jednog od najznačajnijih resursa u Bosni i Hercegovini, a kojim se osiguravaju uvjeti za život i rad građana, Centri civilnih inicijativa pozivaju načelnike Neuma i Kaknja, kao i vijećnike općinskih vijeća Neuma i Kaknja, da što prije preispitaju odgovornost uprava i nadzornih odbora JP „Komunalno Neum“ d.o.o. Neum i JP „Vodokom“ d.o.o. Kakanj zbog preporuka koje svih prethodnih godina nisu realizirane, te da se aktivno uključe u otklanjanje svih identificiranih nepravilnosti u navedenim poduzećima, a sve u cilju što efikasnijeg rada  i upravljanja javnim novcem u skladu sa zakonskim propisima.

(Izvor: CCI, 24.12.2024.)