Obilnije snježne padavina u našoj zemlji ozbiljne glavobolje zadaju i planinarima, što aktuelizira i pitanje sigurnosti boravka u planinana, s obziorm da planine u svako doba godine privlače brojne građane, planinare i ljubitelje zimskih sportova u ovo doba pogotovo.
Svjedoci smo ovih dana da su u različitim dijelovima regiona gorske službe spašavanja u punom pogonu. Timovi za spašavanje GSS-a Kantona Sarajevo na Bjelašnici još uvjek nisu pronašli dežurnog meteorologa koji se uputuo na svoje radon mjesto. Potražne akcije proteklih dana bile su i na planini Dinari, u rejonu Troglava, na Prenju, u Kamiškim i Švicarskim alpama, napominje jedan od iskusnijih planinara, aplinista i novinar Zehrudin Isaković, zaključivši kako su trenutno planine poprište borne za ljudske živote.
“Pohoditi naše planine zimi sasvim je druga priča od pohoditi ih ljeti. Zimksi izleti u planine mnogo su ozbiljniji i treba im pristupiti na adekvatan način, a zbog toga sam ja na svojoj društvenoj mreži objavio jedno upozorenje sa konkretnim podsjetnikom i listom uputa kojih bi se budući posjetitelji planina otprilike trebali ravnati, kaže Isaković.
U ovom trenutku pod crvenim alarmom izdvaja naše najviše planine, sa malo jačim karakterom, surovošću i špicastim vrhovima, poput Prenja, Maglića, Dinare, Vlašića, Vranice, Zelengore, Bjelašnice, Visočice i ostalih sa vrhovima oko i iznad dvije hiljade metara nadmorske visine, kao i sve uspone čiji nagibi prelaze otprilike 40 stepeni. Razlog je što su to obično potencijalno lavinozna područja ili smrznute vodene plohe niz koje možemo kliznuti i koje nas eventualno mogu dovesti u konačnici do same pogibije. Razlog je što se ovaj snijeg na kraškim predjelim nije dovoljno stabilizirao zbog čega može doći do propadanja u kraške rupe koje se ne vide od snijega, a koje mogu biti duboke i do nekoliko metara i čiji su završeci obično kameni noževi.
Uz pomenuto dobra prevencija je pratiti vremensku prognozu, pogotovo zbog pojave orkanskih vjetrova, koji su svojstveni i naseljenim mjestima i koji uzrokuju vanredna stanja. “A sve skupa to je proces učenja, treninga i samospoznaje, pa dragi prijatelji, pamet u glavu i pred svaki polazak na planinu sjetite se svih onih koji vas vole, i koje volite, pripremite se za najgore pa se ono neće ni dogoditi.”, savjetuje Isaković. (S.G.)