U Zenici zrak nezdrav, indeks kvaliteta prelazi 180 sedam dana zaredom

U Zenici je danas zrak ocijenjen nezdravim, a takav je bio i unazad sedam dana, podaci su to nevladine organizacije Ekoakcija, prema čijim pokazateljima je indeks kvaliteta zraka u Zenici jutros bio 187.

Zenica se ponovo svrstava u sami vrh bh. gradova čiji je zrak najzagađeniji. Unazad nekoliko dana indeks kvaliteta je dostizao vrijednosti i preko 200, te je kao takav, prema zvaničnim mjerenjima, ocijenjen nezdravim.

“Prethodnih dana zabilježili smo visoke koncentracije prašine na svim mjernim stanicama u gradu Zenici. Sve stanice su prekoračile dozvoljene granične vrijednosti od 50 mikrograma za lebdeće čestice u zraku. Pored toga bile su visoke koncetracije sumpordioksida, zbog visokog korištenja ugljeva u Zenici i ZDK. Trenutno je nešto bolja situacija zbog destabilaziacije vremena”, kazao nam je Enis Krečnić, stručni saradnik u Sektoru životne sredine Federalnog hidrometeorološkog Zavoda.

Izmjerena koncentracija PM 10 čestica u zraku u 13 sati danas je u Zenici iznosila 68, a kod ovakvih emisija čestica u zraku moguća je pojava pojačanih simptoma i intenziteta bolesti kod osoba s bolestima srca i disajnih organa, ali i svi ostali bi mogli početi osjećati negativan utjecaj zagađenja na zdravlje, upozoravaju iz Ekoakcije.

A negativan utjecaj na zdravlje ponajviše su ovih dana osjetili hronični bolesnici i djeca u Zenici koji su u velikom broju potražili i pomoć ljekara Hitne pomoći. “Sa pojačanim aerozagađenjem primijetili smo pojačan priliv pacijenata i prvenstveno se radi o pacijentima koji imaju hronični opstruktivni bronhitis, srčane bolesti, i djeca koja imaju bronhitis na alergo bazi”, ističe dr. Sedžad Delibašić, načelnik Službe hitne pomoći Zenica.

Iako danas imamo izraženije padavine, koje bi mogle usloviti i nešto kvalitetniji zrak, nadati se tome dugoročno je nemoguće. “U narednom periodu možemo očekivati ponovnu stabilizaciju vremena i temperaturne inverzije i ponovno gomilanje zagađujućih materija u zraku. Tako da od nedjelje imamo već nova prekoračenja koja će potrajati sve do kraja kalendarske godine”, naglašava Krečnić.

Pored Zenice prekoračenja su zabilježena i u Visokom, Kaknju, Tešnju i Maglaju, a bilo kakve vanjske fizičke aktivnosti: plućni i srčani bolesnici, trudnice, djeca i starije osobe trebaju izbjegavati, a produžena ili veća naprezanja tokom boravka vani trebali bi izbjegavati i svi ostali, preporuka je struke. (M.H.)