U Federaciji BiH je i zvanično počela primjena Pravilnika o zabrani pušenja u zatvorenim javnim prostorima.
Pravila su jasna – ugostiteljski objekti manji od 50 kvadratnih metara u kojima se služe i hrana i piće, stroga zabrana pušenja. Vlasnici objekata do 50 kvadratnih metara u kojima se služi samo piće mogu izabrati – ili će biti pušačkog ili nepušačkog tipa. Ako se pušenje dozvoli, to znači i još uslova.
– prostor mora biti uređen tako da iz njega nije moguć protok zraka zagađenog duhanskim dimom u drugi prostor
– površina prostora ne smije biti manja od 10 kvadratnih metara
– prostor ne smije zauzimati više od 20% ukupne površine uslužnog prostora
– prostor ne smije obuhvatati šank
– prostor za pušenje mora biti zatvorena prostorija s cijelom površinom svih pripadajućih zidova i plafona i vratima koja se moraju samostalno zatvarati i koja ne smiju biti otvorena
– prostor za pušenje mora biti opremljen ventilacijskim sistemom i sistemom za filtriranje koji je sastavni dio prostora za pušenje
Pored obaveza, Pravilnik propisuje i kazne za one koji se ne budu pridržavali. Za fizičko lice – gosta koji krši zakon je 100 KM. Za pravna lica raspon kazne je od 1000 do 5000 maraka.
Osim federalnih i kantonalnih inspektora koji će kontrolisati primjenu Pravilnika, kršenje zakona mogu prijaviti i sami građani, ističu u PROI-ju.
A građani su podijeljeni. Za jedne je ovaj zakon pozitivna praksa, a drugima kvari dugogodišnje zadovoljstvo.
Novim zakonom nezadovoljni su i ugostitelji. Za mišljenje nisu pitani, za provođenje nisu spremni.
“Nema tih uređaja za filtraciju zraka, nema struke da može napraviti, a sad je gužva, velika potražnja. Ministarstvo zdravlja Federacije trebalo je da konsultuje struku, odnosno ne mi da određujemo, nego da sugerišemo i predlažemo i dajemo primjedbe. Nažalost, nisu”, kaže Amir Hadžić, predsjednik Udruženja hotelijera i restoratera BiH.
Zakon o zabrani pušenja u zatvorenim prostorijama u mnogim evropskim zemljama primjenjuje se godinama. Mi, kao i obično, za Evropom kasnimo, a i zakon smo usvojili na svoj karakteristično nepotpun način – samo u jednom entitetu. Za Republiku Srpsku i Distrikt Brčko, barem za sada, pravila ne važe.
(Akta.ba)