Nakon što je prodaja autobuske stanice u Zenici početkom septembra poništena, a o čemu je prvi izvijestio portal Akta.ba, stečajni upravnik Samir Sunulahpašić ponovo je oglasio prodaju imovine JKP Zenicatrans-prevoz putnika d.d. u stečaju.
Na prodaju se stavljaju objekti i zemljište u poslovnoj zoni Šljivik, čija je procijenjena vrijednost 2,9 miliona KM. Oglas o prodaji, koji uključuje i telefonsku, video opremu te kancelarijski namještaj, predviđa da imovina ne može biti prodana ispod procijenjene cijene.
Prodaja će se realizovati putem usmenog javnog nadmetanja, koje će se održati 6. januara 2025. godine, u prostorijama JKP Zenicatrans-prevoz putnika u Zenici. Svi zainteresovani učesnici moraju se prethodno prijaviti.
Ovaj korak dolazi u trenutku kada je slučaj Zenicatrans postao predmet brojnih kontroverzi i optužbi.
PONIŠTENJE PRODAJE AUTOBUSKE STANICE IZAZVALO KRIVIČNE PRIJAVE
Podsjetimo, u vezi sa prethodnom prodajom autobuske stanice u Zenici, koja je prvobitno bila planirana za 3,15 miliona KM, došlo je do brojnih nesuglasica.
Nakon što je Komisija za prodaju imovine stečajnog dužnika donijela odluku da je ponuda kompanije “Špic-beton” bila najbolja, gradonačelnik Zenice Fuad Kasumović podnio je krivičnu prijavu protiv Samira Sunulahpašića zbog zloupotrebe položaja i ovlasti u privrednom poslovanju. Također, kompanija “Špic-beton” podnijela je prijavu Državnoj agenciji za istrage i zaštitu (SIPA) navodeći neregularnosti tokom licitacije.
Iz “Špic-betona” su istakli da su primijetili ozbiljne nepravilnosti prilikom otvaranja ponuda, uključujući kašnjenje u dostavljanju izvještaja i dokumentacije koja im je kao najboljem ponuđaču trebala biti uručena odmah nakon licitacije.
STEČAJNI UPRAVNIK ODGOVORIO NA OPTUŽBE
Stečajni upravnik Samir Sunulahpašić reagovao je na ove optužbe, tvrdeći da je sve učinjeno u skladu sa zakonom.
Sunulahpašić je dodao da je, u skladu s odlukama Odbora povjerilaca, poništio prodaju nekretnine “Autobuska stanica” i obavijestio kupca, kompaniju “Špic-beton”, o tom zaključku. Prema njegovim riječima, stečajni postupak je bio pod stalnim političkim uticajem, a osnovni cilj bio je zaštititi interese radnika i povjerilaca, posebno u pogledu uvezivanja radnog staža i isplate potraživanja.
On je upozorio da se javnost prečesto fokusira na sporedne aspekte, zanemarujući osnovne ciljeve stečajnog postupka – naplatu potraživanja povjerilaca, a posebno isplatu radnika JKP Zenicatrans.
Iako je stečajni upravnik naglasio da su svi postupci provedeni u skladu sa zakonom, pitanje transparentnosti u stečajnim procesima i dalje ostaje u fokusu. Kako bi se povjerioci, radnici i građani Zenice zaštitili, važno je da se ovaj proces nastavi u potpunoj saglasnosti sa zakonodavstvom i uz jasno uvažavanje interesa svih strana.