Smještaj ovisnika sa područja Zeničko-dobojskog kantona u terapijsku zajednicu vrlo je jednostavan i besplatan. Naravno mora biti dobrovoljan i prema stručnoj procjeni Zavoda za bolesti ovisnosti. U ovoj ustanovi izradili su i vodič za smještaj pacijenata koji je lako pronaći na njihovoj web stranici. Kažu posljednje dvije godine raste broj zaintersiranih za jednogodišnjom rehabilitacijom u takozvanim komunama.
Vodič su izradili kako bi približili i pojednostavili procedure i svoje usluge klijentima, jer su prva ustanova te vrste akreditovana od strane Agencije za kvalitet i sigurnost. Vodič imaju u printanom i digitalnom formatu u kojem je pojašnjen vrlo jednostavan način smještaja ovisnika u terapijsku zajednicu.
“Prvi korak predstavljen u ovom vodiču je da pacijent dođe u Zavod, kao specijalizovanu ustanovu za liječenje i tretman bolesti ovisnosti. Samim dolaskom u ustanovu on nije više na ulici, ne snalazi se sam, dobija stručnu, medicinsku i drugu pomoć. Drugi korak jeste tretman, bilo ambulantni, bilo stacionarni i u određenom trenutku prema procjeni stručnog tima da je zaista spreman za daljni proces njegove rehabilitacije, a to je odlazak u terapijsku zajednicu isključivo po njegovoj, kao i volji i želji njegovih roditelja, onda Zavod predlaže Ministarstvu rada i socijalne politike, daje preporuku za smještaj u terapijsku zajednicu“, riječi su Mirensa Telalovića, pomoćnika direktora Zavoda za bolesti ovisnosti.
Ministarstvo rada nije odbilo do sada niti jednu njihovu preporuku. Jednogodišnja rehabilitacija košta kantonalnu Vladu oko sedam hiljada maraka.
“Dakle na ovaj način, uz razumijevanje Vlade ZDK smo uspjeli da dogovorimo da se potpiše ugovor i olakša ovim porodicama, uobičajeno osiromašenim, da se njihovom članu – ovisniku o drogama plati smještaj i tretman u terapijskim zajednicama. Vlada ZDK putem Ministarstva rada i socijalne politike, a na osnovu procjene našeg stručnog tima finansira taj smještaj“, navodi Telalović ističući da je u BiH samo jedna tarepijska zajednica u Ilijašu, koja prima pacijente besplatno, te također samo jedna kao državna, javna ustanova u Sarajevu.
Po dolasku iz tzv.komuna pacijent nastavlja psihosocijalni tretman zajedno s članovima svoje porodice u Zavodu za bolesti ovisnosti. Trenutno je sedam pacijenata s područja našeg kantona u dvjema terapijskim zajednicama s kojima Zavod ima potpisam sporazum. To su Krops kod Tuzle i Marjanovac kod Banje luke. Telalović navodi da posljednje dvije godine bilježe značajan rast broja zainteresiranih ovisnika za ovom vrstom rehabilitacije. Pitamo ga šta bi mogao biti razlog.
“Želim biti objektivan, mada subjektivnost uvijek postoji, ali uvjeren sam i hoću da vjerujem da je to jednim dijelom rezultat našeg rada. Dosadašnja praksa je bila takva da pacijenti uglavnom nisu htjeli, nisu imali motiv ni želju za odlaskom u terapijsku zajednicu. Tretmanom u ambulantnoj i stacionarnoj službi Zavoda oni sada sami predlažu nastavak rehabilitacije“.
Upravo je danas u povodu 19. godina postojanja kantonalnog Zavoda za bolesti ovisnosti postavljena izložba radova njihovih pacijenata smještenih u pomenute dvije terapijske zajednice. (A. Huskić)