Tokom nedavno radnog sastanka dirtektora arena u Zenici i Banjaluci aktualizirano je i pitanje konkretnije saradnje na međuentitetskom i državnom nivou, s obzirom da su u oba entiteta formirane asociacije direktota sportskih dvorana.
Dobra saradnj, istina, postoji, ali mnogo je prostora da se ona unaprijedi, pogotovo u pogledu sredstva koja su na raspolaganju Bosni i Hercegovini iz fondova i grantova Evropeske unije. Sportske dvorane su potreba svake zajednice, istina, njihova izgradnja košta, a još je skuplje njihovo održavanje, što su ozbiljni izazovi naspram potrebe da što više sportista, sportskih radnik, rekereativaca ali i kulturnjaka ima što idelanij euslove za rad, trening, takmičenja i druženja. Zenica se može pohvaliti da ima najbolju i najljepšu multifunkcionalnu arenu u BiH, sagrađenu još prije 15 godina, kao dio ostalih sportskih terena i objekata s kojima raspolaže Javno preduzeće za upravljanje i održavanje sportskih objekata. Uspostavljena saradnja sportskih centara u Banjaluci i Zenici je jedan od pozitivnih strana u BiH i sportska priča koju treba širiti, smata Nedim Talić, direktor ovog javnog preduzeća, koji je ujedno i na čelu ove asocijacije u entitetu Federacija BiH.
“U pitanju je razmjena iskustava, rad na projektima, apliciranje prema evropskim grantovima i preogranična saradnja sa sportskim centrima u region. Mi imamo najbolju sportsku dvoranu u BiH, pa možda i šire, jer njena multifunkcinalnost to govori, a svi sportski savezi, čak i oni svjetski, su naglasili da je arena “Husejin Smajlović” jeda od najkvalitetnije opremljeni i najbolje održavanih dvoran u BiH, a na ponos Zeničanima je i to da Zenica ima i druge sportske terene koji su također najbolji u BiH”, kaže Nedim. Dodaje kako se sve vremnom troši i da je potrebno sve anomalije koje nastaju tokom vremena korištenja ispravljati. Velika su i finansijska izdvajanja a s tim u vezi i apliciramo raznim projketima, a benefit ovakvih okupljanja je upravo u tome da paliciramo na projekte, zajedno radimo na njima, da sarađujemo, pravimo saveze i partnerstva sa drugim sprtskim centrima jer tako moćžemo izvlačiti taj benefit iz svih grantova pmoći koji su na raspolaganju.
Dobrom saradnjom, kako kaže, već duže vremna ove dvije sporstke arene pohvalio se i Nenad Talić, direktor Banjalučke javne ustanove Sportski centar “Borik”, koji je ujedno i na čelu entiteske asocijacije direktora sportskih centara Republike Srpske. “To su neke stvari kojima mi možemo, računajući i na priču o aplikaciji određenih projekata međunarodnoj zajednici, pa i na niovu Bosen i Hercegovine, lakše i bolje doći do određenih sredstava i boljih uslova ne samo za sportiste i sportske klubove koji koriste naše objekte i dvorane, nego i za sve druge naše korisnike koji mogu da preko boljih uslova i mogućnosti u ovim dvoranama dođu do boljih uslova za svoje odrešene projekte“, kaže Nenad.
U kontekstu ove sportske priče je konkretan dogovor o apliciranju na grantove Evropske unije u okviru programa “Kreativna Evropa, u čemu će dobor doći da je Nenad Talić ujedno i član Komisije Ministarstva civilnih poslova BiH, a to bi moglo poslužiti i kao odličan primjer za buduće projekte i razvoj u oblasti sporta i culture, a u konačnici da arene, kao hramovi sporta, u svom punom kapacitetu budu na raspolaganju zajednici. (S.G.)