Prvi decembar – Svjetski dan borbe protiv AIDS-a

Svjetski dan borbe protiv HIV/AIDS-a obilježava se svake godine 1. decembra kako bismo podigli svijest o ovom globalnom zdravstvenom problemu, pružili podršku oboljelima i prisjetili se svih onih koji su izgubili živote zbog ove bolesti, poručuju iz Instituta za zdravlje i sigurnost hrane Zenica (INZ).Ovaj dan nas podsjeća na važnost prevencije, edukacije i solidarnosti u borbi protiv HIV-a.

Prevencija i rana dijagnoza

– Studenti sa Medicinskog fakulteta Univerziteta u Zenici već tradicionalno u saradnji sa Institutom za zdravlje i sigurnost hrane, te Infektivnim odjelom Kantonalne bolnice Zenica obilježavamo Svjetski dan borbe protiv  HIV AIDS-a koji se obilježava 1.12. Imali smo na Fakultetu anonimno testiranje na HIV, koje je bilo omogućeno svim studentima kako bismo podigli svijest o ovoj bolesti i razbijali stigmu oko bolesti i oboljelih od nje, kaže Amina Smailović, lokalni oficir za reproduktivno zdravlje u BoHeMSA – Udruženju studenata medicinskih fakulteta u Bosni i Hercegovini – Lokalni komitet Zenica.

Prvog decembra se obilježava Svjetski dan borbe protiv HIV-a, odnosno virusa humane imunodeficijencije koji uzrokuje sindrom stečene imunodeficijencije, odnosno AIDS-a (SIDE).

– Cilj obilježavanja ovog dana različitim aktivnostima i medijskim događajima jeste doprinijeti informisanju javnosti o infekciji HIV-om, dostupnosti liječenja antiretrovirusnim lijekovima,  prevenciji, podsjetiti na važnost o stigmi i diskriminaciji sa kojom se suočavaju oboljeli kao i njihove porodice. Ovdje je važno naglasiti da se HIV infekcija ne prenosi u uobičajenim socijalnim kontaktima kao što su pozdravljanje, rukovanje, zagrljaj ili boravak u istoj prostoriji sa inficiranom osobom. Put prijenosa ove infekcije jeste znači nezaštićenim spolnim odnosom sa inficiranom osobom, kontaktom sa inficiranom krvlju, te sa majke na dijete tokom porođaja i tokom dojenja, navodi dr. Anela Bećirspahić iz Službe za epidemiologiju i higijenu Instituta za zdravlje i sigurnost hrane Zenica (INZ).

Prevencija ove bolesti se bazira na testiranju i postavljanju rane dijagnoze, te uspostavljanju ranog liječenja, uz edukaciju i informisanje o prevenciji drugih spolno prenosivih bolesti, te promoviranje odgovornog spolnog ponašanja i zaštita spolnog i reproduktivnog zdravlja.

Svake godine Svjetska zdravstvena organizacija objavi novu temu koja će biti tema obilježavanja ovog dana. Ove godine je to krenuti putem svog zdravlja, dakle “Moje zdravlje, moje pravo”.

Dr. Nadira Zahirović je specijalizant infektologije u Odjelu za infektivne bolesti Kantonalne bolnice Zenica (KBZ) i jedna od ljekara koji rade u centru za dobrovoljno savjetovanje i testiranje na HIV u Zenici.

Anonimno testiranje i razgovor sa stručnjacima

– Mi kao ljekari često se uključujemo u ove aktivnosti sa studentima, sa ljekarima iz instituta, kako bi razgovarali i promovisali znači da HIV/AIDS više nije bolest stigmatizirana, kako bi osvijestili građane i pacijente koji možda prepoznaju neka svoja rizična ponašanja da se na vrijeme obrate ljekarima koji se bave HIV AIDS-om kako bi dijagnosticirali i na vrijeme liječili bolest. Danas je to zaista bolest koja više nije smrtonosna, nije izlječiva. Dakle terapija se uzima tokom cijelog života, ali ja moram naglasiti da su to danas pacijenti koji vode normalan život, imaju jako dobar kvalitet života zahvaljujući novim lijekovima, novoj terapiji i praktično dožive normalno dug životni vijek, umiru od nekih drugih bolesti od koji umiru i drugi pacijenti koji nisu HIV pozitivni, istakla je dr. Zahirović.

Ona je naglasila da “svi ljudi koji smatraju da su u nekom riziku, da su skloni rizičnom ponašanju, mogu da se anonimno testiraju na HIV, svakim radnim danom u Centru za anonimno savjetovanje,  na Odjelu za infektivne bolesti Kantonalne bolnice Zenica.- Anonimno, bez upute ljekara porodične medicine, bez zdravstvene knjižnice, dakle, postoji samo vaša dobra volja i prepoznavanje da ste možda u riziku. Možete da dođete, da se testirate, da porazgovarate sa ljekarima i dobijete više informacija o samoj bolesti. Apelujem na sve građane da budu educirani, da budu svjesni i da ne stigmatiziraju HIV AIDS
kao bolest s kojom mi živimo, radimo i liječimo takve pacijente, istakla je dr. Zahirović.Studenti Medicinskog fakulteta su u atriju fakulteta pripremili štand sa promotivnim i edukativnim materijalom, a njihove kolege su imale priliku da u jednoj od prostorija na UNZE obave anonimno testiranje.