Evropska Komisija je 2007. godine proglasila 18. Oktobar za Dan borbe protiv trgovine ljudima.
Od tada se u svim zemljama članicama EU organizuju aktivnosti na nacionalnom nivou kojim se želi skrenuti pažnja javnosti na opasnosti i posljedice trgovine ljudima.
Prema procjenama UN-a, svake godine u svijetu se trguje sa dva do četiri miliona ljudi, dok godišnji prihod od trgovine ljudima iznosi između sedam i trinaest milijardi dolara. Prema tome, trgovanje ljudima i ilegalna migracija ostvaruju zaradu kao i trgovanje drogom.
“Kada je u pitanju krivično djelo trgovine ljudima na području ZDK policijski službenici Uprave policije MUP ZDK su tokom 2021 godine zadokumentovali jedno krivično djelo trgovine ljudima kroz prinudno prosjačenje. U ovom slučaju procesuirana su tri lica koja su prijavljena za eksploataciju svojih petoro djece kroz prinudno prosjačenje i postupak pred sudom još uvijek nije pravosnažno okončan”, rekao je za Zenicainfo Samir Valentić, glasnogovornik MUP-a ZDK.
Najveći postotak od ukupnog broja žrtava ovog oblika organiziranog kriminala čine mlađe žene i djeca, gotovo osamdeset posto, dok je sedamdeset posto tih žena prodano za seksualno izrabljivanje. Osim prisilne prostitucije, žrtve se često iskorištava i u svrhe pornografije, prisilnog braka, robovskog rada, prosjačenja, nezakonitog usvajanja, trgovine ljudskim organima… U manjem broju žrtve su i muškarci koji obično završe kao robovi. (T.B.)