Redizajniranje postavke savremenih medija u Muzeju grada Zenica

Ovih dana dovršava se redizajniranje postavke savremenih medija u Muzeju grada Zenice. Radi se o zbirci audio vizuelnih uređaja iz minulog stoljeća, jedinoj takve vrste na muzejskoj sceni Bosne i Hercegovine.

Ovo je drugi redizajn zbirke savremenih medija od njenog postavljanja.Ovdje su sabrani zanimljivi eksponati poput foto aparata, kamera, videorekordera, radio aparata, televizora i ranih kompjutera. „Radi se o uređajima koji su obilježili dvedeseto stoljeće kao posrednici u komunikaciji pojedinca sa ostakom svijeta. Mi smo odlučili postaviti nove vitrine koje su tipične za postavke primjerenije  muzeju tehnike. Ovako nešto možete vidjeti u Zagrebu u Tehnološkom muzeju. Ovo nam je omogućilo izlaganje više predmeta, bolju preglednost i komunikaciju sa posjetiocima  jer ova postavke je interaktivna“, objašnjava Adnadin Jašarević, direktor Muzeja grada Zenice.

Većina eksponata u ovoj postavci je popravljena i funkcionalna u šta se posjetioci mogu uvjeriti. U kolekciji foto aparata neki su zaista unikatni. „ kao salon kamera kojom je sniman boravak carskog para u Sarajevu uoči sarajevskog atentata i hapšenje Gavrila Principa. Tu je i rudarska kamera koju nam je poklonio Vlado Mijatović a kojom je on snimao u svim rudnicima od Triglava do Đevđelije u svoje vrijeme u SFRJ“. Vrijedna pažnje, posebno kod mlađih posjetilaca je i kolekcija personalnih kompjutera iz pionirske ere ove tehnologije. „ Za ovu kolekciju se pobrinuo moj kolega Alen Karamehić i potrudio se da svi kompjuteri rade sa onim starim igricama što je za današnju omladinu izuzetno zabavno. Oni znaju za mnogo bolje ali ipak ih kopka kako su igrali njihovi roditelji“. Muzej grada Zenice jedini je u Bosni i Hercegovini koji u svojoj ponudi ima zbirku koja svjedoči o istoriji audio-vizuelnih uređaja. (D.T.)