Nakon što je usvojen Prijedlog izmjena Zakona o visokom obrazovanju ZDK po hitnom postupku reagovao je rektor Univerziteta u Zenici prof.dr Jusuf Duraković. Reakciju prenosimo u cjelosti:
“Želim izraziti svoju duboku zabrinutost zbog nedavno usvojenog Prijedloga izmjena zakona o visokom obrazovanju ZDK, koji Vladi daje ovlasti da smijeni rektora univerziteta preko upravnog odbora univerziteta. Ovaj Prijedlog zakona ozbiljno narušava autonomiju Univerziteta, koja je ključna za očuvanje akademskih sloboda i nezavisnosti obrazovnih institucija.
Autonomija univerziteta nije samo pravno pitanje, već temeljni princip na kojem se gradi svako slobodno i napredno društvo. Direktno uplitanje politike u upravljanje univerzitetom može dovesti do nepoželjnih pritisaka i odluka koje nisu u interesu akademske zajednice, niti studenata.
Usvajanje zakona kojim Vlada preuzima ovlasti za smjenu rektora univerziteta predstavlja presedan, koji može imati dalekosežne posljedice za akademsku zajednicu i cijelo društvo. Ovaj potez ozbiljno ugrožava temeljne vrijednosti na kojima počiva obrazovanje – nezavisnost, sloboda mišljenja i autonomija.
Vlada bi trebala biti čuvar, a ne rušitelj akademske autonomije. Univerziteti moraju ostati slobodni od političkih utjecaja kako bi mogli ispuniti svoju misiju: obrazovati mlade generacije, promovisati istraživanje i služiti kao platforma za slobodnu razmjenu ideja. Korištenje zakonodavnih ovlasti za direktno uplitanje u upravljanje univerzitetima, a takvih primjera ima puno, predstavlja ozbiljno ugrožavanje tih principa.
Veoma je čudno na koji način su donesene Izmjena zakona. U strogoj tajnosti i bez znanja Senata Univerziteta u Zenici, bez znanja Rektora Univerziteta u Zenici, studenata Univerziteta, donesene su ove Izmjene zakona, pa se pitam za koga se donosi ovaj akt?
Usvojena je izmjena člana 62. Zakona o visokom obrazovanju dodavanjem dva stava.
Tako je stavom (4) pomenute odredbe propisano: „Ako senat ne razriješi rektora javnog univerziteta i direktora javne visoke škole zbog razloga navedenih u stavu (3) ovog člana u roku od 15 dana od prijema prijedloga za razrješenje, upravni odbor razrješava rektora javnog univerziteta i direktora javne visoke škole“
Na osnovu ove izmjene jasno je da je cilj Vlade ZDK da smjenjuje rektora koji nije podoban, a sve je suprotno Okvirnom zakonu o visokom obrazovanju u BiH i odlukama Ustavnog suda. Tendencija izmjene Zakona o visokom obrazovanju je da upravni odbor rukovodi Univerzitetom što nije zapamćeno u akademskim institucijama.
Upravni odbor donosi Pravilnik o radu, te ukoliko ima nadležnost i da smijeni rektora, postavlja se pitanje o kakvoj institucionalnoj slobodi univerziteta mi govorimo, a ona nam je zagarantovana Okvirnim zakonom o visokom obrazovanju BiH. Napominjem da je Vlada Zeničko – dobojskog kantona imenovala većinu članova Upravnog odbora Univerziteta u Zenici.
Nadalje ističem da je članom 18. Okvirnog zakona o visokom obrazovanju propisano da rektora javnog univerziteta bira senat na osnovu javnog konkursa.
Upozoravam vas Premijeru da se po pitanju izbora rektora, pitanju donošenja statuta očitovao Ustavni sud tri puta i to po presudama U22/18 za Univerzitet u Tuzli, U10/21 i U9/22 za Univerzitet u Zenici. Nepoštivanje odluka Ustavnog suda predstavlja krivično djelo i Univerzitet u Zenici će tražiti odgovornost svih onih lica koja su učestvovala u kršenju odluka Ustavnog suda bez obzira koju dužnost obnašaju.
Navodim samo dio teksta iz Odluke Ustavnog suda U10/21 „U tom smislu, smatra
Ustavni sud, jasno je da omjer broja članova iz reda osnivača u odnosu na predstavnike akademske zajednice znači veću mogućnost političkog utjecaja i manji stepen stvarne institucionalne autonomije i obrnuto – kada predstavnici akademske zajednice imaju veći broj članova u odnosu na predstavnike osnivača u upravnom odboru javne visokoškolske ustanove, smanjuje se mogućnost političkog utjecaja (op. cit. U-22/18, tačka 30.).“
Ove presude su tretirale izbor rektora uz traženje saglasnosti Vlade ZDK i to je poništeno, a danas se ide korak dalje da upravni odbor može razriješiti rektora.
Pozivam Vas da preispitate ovu odluku, način implementacije novih zakonskih rješenja i razmotrite moguće posljedice po obrazovni sistem i akademske standarde u našem kantonu”, navodi se u reakciji rektora UNZE: