Kompanija “ArcelorMittal” Zenica, u čijem je sastavu poslovala koksara, obavijestila je javnost saopćenjem na svojoj službenoj stranici u martu 2024. godine da se priprema gašenje ovog pogona u zeničkoj Željezari što je mjesec dana kasnije u petak, 26. aprila, oko devet sati i 30 minuta i urađeno.
Prema pisanju magazine Forbes BiH kompanija će nastaviti proizvoditi čelik putem visoke peći, nabavljajući koks iz vanjskih izvora. Pretpostavlja se da će se koks kupovati u Lukavici, u tvornici GIKIL, koja godišnje proizvede oko 650 hiljada tona koksa, gdje je u protekle četiri godine u njeno unapređenje, posebno u segmentu zaštite okoliša, uloženo 23 miliona KM.
Danas, kad je koksara ugašena, Šta poslije?, pitali smo u ekološkom udroženju Eko forum u Zenici.
“Gašenje koksare za Zenicu je generalno dobra vijest zato što su vidljivo smanjene emisije raznih vrsta polutanata, prije svega prašine a nakon toga onih organskih polutanata kao što je benzen koji su nevidiljivi ali su jako opasni. Međutim tu posao nije završen ArcelorMittalu još ostaje da puno radi na održavanju filtera na Aglomeraciji i na Čeličani jer sa Čeličane se još uvijek vide povećane emisije a poseban problem predstavlja deponija Rača koja je bila najavljena da će se zatvoriti da se neće više koristiti a sada ArcelorMittal od federalnog ministarstva tražio ponovno aktiviranje te deponije i u narednom periodu slijedi procjena utjecaja na okoliš i da se vidi da li će ministarstvo smoći snage da natjera Mittal da sanira tu deponiju i da je dovede u zakonom dopuštene okvire. Sljedeće pitanje koje se postavlja pred Mittal ne samo u Bosni i Hercegovini nego i globalno, to je dekarbonizacija odnosno kompletna promjena tehnologije proizvodnje čelika koja bi bila zasnovana na novim tehnologijama. Nažalost o tim i takvim planovima u Zenici još uvijek niko ne priča a najvjerovatnije takvih planova za Zenicu i nema jer znate kako je za BiH su rezervisane prljave tehnologije a ove čiste tehnologije, koje su skuplje vjerovatno idu u bogatije zemlje”, rekao je Samir Lemeš iz Eko foruma Zenica.
Globalna akcija aktivista poziva kompaniju “ArcelorMittal” Zenica da bude “pravi lider koji štiti ljude i planetu” preduzimanjem niza hitnih akcija: investicija u modernu tehnologiju kontrole zagađenja u svim svojim postrojenjima; isplate kompenzacije poljoprivrednicima i zajednicama koji su izgubili sredstva za život zbog rudnika željezne rude; i konačne odluke o dekarbonizaciji proizvodnje čelika sa zelenim vodikom kako bi se odlučno prešlo na čelik s gotovo nultom emisijom. (T.B.)