Juče je u službenim prostorijama Ministarstva unutrašnjih poslova Zeničko-dobojskog kantona u Zenici, potpisan “Protokol za prevenciju i postupanje u slučajevima prosjačenja i drugih oblika eksploatacije djece u Zeničko-dobojskom kantonu”.
Protokol su potpisali predstavnici kantonalnog Ministarstva unutrašnjih poslova, Ministarstva za obrazovanje, nauku, kulturu i sport, Ministarstva zdravstva, Ministarstva za pravosuđe i upravu, Minstarstva za rad, socijalnu politiku i izbjeglice, Kantonalnog tužilaštva Zeničko-dobojskog kantona, Kantonalne uprave za inspekcijske poslove Zeničko-dobojskog kantona i Udruženja “Medica” Zenica.
„Ovim protokolom su jasno definirane nadležnosti i obaveze svakog ministarstva, institucije i organizacije koje se sa nivoa kantona i ministarstva spuštaju na operativni dio, odnosno policiju i Centar za socijalni rad i slično. Najveću obavezu ovim protokolom preuzimaju i imaju u stvari policija i Centar za socijlani rad koji su dužni da odmah po saznanju ili da odmah nakon prijave građana ili građanki da je zatečeno dijete u prosjačenju, da odmah izađu na teren, da pomognu djetetu i da na taj način svako dijete spriječe od najgrubljeg oblika eksploatacije djece“, rekla je Fatima Čajlaković – Mešanović, magistrica socijalne pedagogije iz udruženja „Medica“ Zenica.
Na izradi Protokola, u proteklih nekoliko mjeseci, intenzivno su radili članovi Koordinacionog tima za borbu protiv trgovine ljudima u Zeničko-dobojskom kantonu, u saradnji sa velikim brojem pridruženih članova, predstavnika obrazovnog, socijalnog i zdravstvenog sistema, te iz oblasti sigurnosti u Zeničko-dobojskom kantonu. Svoje saglasnosti na konačni tekst Protokola dala su sva resorna kantonalna ministarstva. Potpisivanjem Protokola, Zeničko-dobojski kanton se pridružio grupi koju sačinjava 30 općina, gradova i kantona u Federaciji Bosne i Hercegovine koji su uspješno razvili ovaj mehanizam za sprečavanje i suzbijanje eksploatacije djece. (T.B.)