Završeno EP u Zenici: Odbojkašice Turske juniorske prvakinje Evrope

Juniorska odbojkaška reprezentacija Turske šampion je Evrope. Oni su večeras u finalu igranom u Gradskoj areni “Husejin Smajlović” u Zenici, nakon velike borbe, u meču punom preokreta, savladale rezultatom 3-2 u setovima (25-17, 16-25, 23-25, 25-16, 15-8) reprezentaciju Srbije.

Ove dvije reprezentacije, kao dvije prvoplasirane sa smotre najboljih U-19 selekcija Starog kontinenta, obezbjedile su plasman na U-20 Svjetsko prvenstvo koje se treba održati naredne godine.

Odbojkašice Bjelorusije osvojile su treće mjesto i bronzanu medalju na EuroVolleyU19W. One su u zanimljivom meču za treće mjesto sa 3-1 (25-18, 25-21, 23-25, 27-25), savladale Francusku.

U subotu su Turkinje sa 3-1 (21-25, 25-18, 25-22, 26-24) u prvom polufinalnom meču savladale Bjeloruskinje, a Srbijanke sa 3-1 (23-25, 25-15, 25-20, 25-14), u drugom polufinalnom meču, pobijedile Francuskinje.

U susretima za plasman od petog do osmog mjesta, u Osijeku danas je Poljska u meču za peto mjesto savladala Bugarsku sa 3-0 (25-19, 25-23, 25-17), dok je Hrvatska sa 3-1 (25-17, 21-25, 25-10, 25-20) savladala Slovačku.

U subotu je Poljska sa 3-0 (25-20, 25-19, 25-8) porazile Hrvatsku, a Bugarska sa 3-0 (25-17, 25-23, 25-17) savladala Slovačku.

Podsjetimo, devetoplasirana selekcija na prvenstvu je Bosna i Hercegovina.

Za MVP prvenstva proglašena je Ipar Kurt iz reprezentacije Turske.

Izjave nakon meča za prvo mjesto:

Catma Sahin, selektor Turske: Ovo je bio finalni meč u kojem je Turska ostvarila veliku pobjedu. Ovo je velika stvar za našu selekciju, za cijelu Tursku.

Milan Gršić, selektor Srbije: Generalno, ostvarili smo uspjeh, srebrenu medalju iizborili plasman na U-20 Svjetsko prvenstvo. Vjerovali smo da možemo i do zlata. Čestitam selekciji Turske na osvojenoj zlatnoj medalji, a našim djevojkama, Stručnom štabu reprezentacije, Odbojkaškom savezu Srbije na još jednoj medalji. Ove djevojke su uspjele da uđu u istoriju. Idemo dalje.

Izjave nakon meča za treće mjesto:

Volha Palcheuskaya, selektor Bjelorusije: Za nas je na kraju završilo odlično. Trudile smo se da damo sve od sebe, da igramo najbolje što možemo. Imali smo jedno vrijeme meča problema sa blokom jer su Francuskinje odlično skakale, smečirale, Ali, moje djevojke su bile izvanredne i na kraju smo pobijedile zasluženo.

Vial Fabrice, selektor Francuske: Razočaran sam. Četvrto mjesto na Evropskom prvenstvu za nas nije dobro. Nadam se da ćemo sljedeće godine biti bolji. Čestitam Bjelorusiji, koja je igrala odlično, na pobjedi i osvojenoj medalji.