Putnici koji su iz Srbije i Bosne i Hercegovine tijekom posljednja dva dana pokušali ući u Hrvatsku, a da pritom nisu imali valjani razlog potkrijepljen dokumentacijom, vraćeni su s granice u svoju zemlju. Rezultat je to postroženja mjera na graničnim prijelazima s tim zemljama, s kojima je povezana većina novooboljelih u Hrvatskoj u posljednjih tjedan dana.
Potvrdio je to za Jutarnji list ministar unutarnjih poslova i šef Nacionalnog stožera Davor Božinović, koji je istaknuo da su pojačane kontrole na tim granicama te se striktno kontroliraju propisane mjere.
“Nakon što je došlo do novih slučajeva zaraze, a da su pritom većinom vezane za te zemlje, odmah u četvrtak počeli smo provoditi intenzivnije kontrole.
Svatko tko želi ući u Hrvatsku mora navesti razlog putovanja i predočiti dokumentaciju koja to potkrepljuje, poput gospodarskog interesa za našu zemlju”, rekao je Božinović i naglasio kako Hrvatska prema Srbiji i BiH nikad nije u potpunosti otvorila granice kao što je to učinjeno prema deset europskih zemalja koje imaju dobru epidemiološku situaciju.
O potpunom zatvaranju granica prema tim državama zasad se još ne razmišlja.
I dalje su na snazi mjere HZJZ-a prema kojima se preko hrvatske granice može ući samo u iznimnim situacijama te putnici (osim onih u tranzitu) mogu ući u državu samo ako pokažu na granici dokaz da su vlasnici nekretnine u Hrvatskoj, ako imaju neki drugi neodgodivi osobni razlog (odlazak na sprovod) te ako imaju poslovni razlog (npr. sastanak) ili je njihov dolazak gospodarski interes RH, u što se ubraja i uplaćen turistički aranžman ili noćenje.
Za svaki od tih razloga putnici moraju na granici predočiti pisani dokaz (poziv na sastanak, osmrtnica itd.), no u posljednje vrijeme te su kontrole značajno popustile.
Potpuno zatvaranje granice moglo bi imati ozbiljnih reperkusija, osobito kad se radi o turizmu. Čelni čovjek Hrvatske udruge turizma (HUT) Veljko Ostojić vezano za moguće zatvaranje granica sa Srbijom te Bosnom i Hercegovinom ističe da bi turistički fokus trebao trenutno biti na zemljama EU.
“Odluku o zatvaranju granica, odnosno određenim režimima njihova prelaska donosi Vlada RH procjenjujući aktualne rizike. Prvih 10 zemalja članica EU prema kojima se Hrvatska u potpunosti otvorila u “normalnim” godinama ostvaruje više od 60% ukupnih turističkih noćenja i na tim tržištima treba biti naš fokus.
Iako je nama svaki gost ravnopravan i poželjan, ova godina je specifična te ni u kojem slučaju ne smijemo ugroziti naša najznačajnija tržišta tako da umanjimo ili poništimo sve ono što smo u epidemiološkom smislu postigli”, poručio je jasno da ni na koji način ne bismo trebali ugroziti ionako slabašnu turističku sezonu.
Zatvaranje gospodarstva pak, kažu poduzetnici, ne bi smjelo biti opcija osim u doista krajnjem slučaju. Hrvatska gospodarska komora i Udruga Glas poduzetnika smatraju kako u slučaju drugog epidemiološkog vala covida-19 hrvatska Vlada ne smije ponovno uvesti jake restriktivne mjere za poslovanje poduzeća te kretanja roba i ljudi.
Ministar Božinović smatra da situacija u Hrvatskoj neće eskalirati jer su epidemiolozi ušli u trag većini oboljelih, odnosno načinu i porijeklu zaraze.