Institut za zdravlje i sigurnost hrane Zenica (INZ) kontinuirano održava edukacije i radionice, na kojima najmlađe edukuje o potrebi i značaju održavanja oralne higijene. Svjetski dan oralnog zdravlja je dan kada se ističu prednosti zdrave usne šupljine i promoviše svijest o pitanjima u vezi oralnog zdravlja i higijene u svim dobnim skupinama.
Oralno zdravlje je neraskidivi dio opšteg zdravlja čovjeka, te podrazumijeva zdravlje usta, zuba, desni i svih potpornih struktura u ustima. Utiče na samopouzdanje, probleme u društvenim odnosima i ključne funkcije kao što su hranjenje i govor Već sa pojavom prvog zuba počinje i briga o zdravlju zuba, odnosno učenje pravila oralne higijene.
Timovi Službe za školsku higijenu Instituta za zdravlje i sigurnost hrane Zenica održavaju radionice u predškolskim ustanovama u svim općinama Zeničko-dobojskog kantona. Proteklih dana su boravili među mališanima vrtića Ivančica (Usora), Blizanci (Jelah), Dječiji san, Evlad, Nektarine, Revda i Vesela družina (Tešanj), Maglajska mala raja i Dječiji osmijeh (Maglaj) i Dječiji svijet (Doboj Jug). Svi maleni učesnici radionica su dobili četkicu za zube i diplomu, a iz INZ-a su zahvalili “Curaprox” distributeru četkica za zube za obezbijeđene poklone.
Radionice i edukacije najmlađih se nastavljaju u narednim mjesecima u predškolskim ustanovama u drugim općinama ZDK. Prvi ili „mliječni“ zubi najosjetljiviji su na karijes, stoga je potrebno već s prvim koracima djetetu nabaviti i četkicu za zube, kako bi se mališani privikli na njen izgled, teksturu i kako bi kroz igru počeli upoznavati i njenu funkciju. Svi mliječni zubi najčešće su zamijenjeni onim trajnim do 12. godine djetetovog života kada pravilna i redovna njega postaje presudna, navode u Službi za školsku higijenu INZ-a.
Pored održavanja oralne higijene važan segment za očuvanje zdravlja zubi je i način ishrane kod djece. Sama oralna higijena ne daje dobar rezultat ukoliko s druge strane postoje loše, odnosno štetne prehrambene navike.
Mališanima na radionicama se prezentira deset pravila koja su preduvjet za održavanje zdrave usne šupljine. To su – četkajte zube dva do tri puta dnevno i koristite četkicu sa sintetičkim, mekanim vlaknima, zaobljenim krajevima i kratkom glavom, zamijenite staru četkicu novom svaka dva do tri mjeseca, koristite konac za zube i interdentalne četkice, odaberite zubnu pastu koja sadrži fluor, ali izbjegavajte zubne paste za izbjeljivanje zuba s abrazivnim sredstvima koja bi mogla oštetiti caklinu, te perite zube nakon svakog obroka u trajanju tri minute.
Potrebno je i da konzumirate puno voća, povrća i sjemenki i uživajte barem u jednoj jabuci dnevno, da izbjegavate unos šećera, posjetite stomatologa barem dva puta godišnje radi redovne kontrole usne šupljine, ali i da posjetite stomatologa odmah, čim primjetite neki problem.
Prenosite dobre navike svojoj djeci, jer usvajanje zdravih navika započinje u ranom djetinjstvu – djeca uče iz onoga što vide, a ne iz onoga što čuju, kažu u INZ-u.
Institut za zdravlje i sigurnost hrane Zenica