Studija Svjetske zdravstvene organizacije /ZSO/ pokazuje da četvrtina populacije, odnosno 1,4 milijarde odraslih, nedovoljno vježba, zbog čega je podložna povećanom riziku od obolijevanja od kardiovaskularnih bolesti, dijabetesa tipa dva, demencije i karcinoma.
U 2016. godini, svaka treća žena i svaki četvrti muškarac nisu se držali preporučenih smjernica o fizičkoj aktivnosti, a to je najmanje 150 minuta umjerene ili 75 minuta intenzivne vježbe sedmično.
Od 2001. godine nije zabilježeno poboljšanje fizičke aktivnosti u svijetu.
Najmanje vježbaju na Kuvajtu, Američkoj Samoi, Saudijskoj Arabiji i Iraku, gdje više od polovine odraslih nije fizički dovoljno aktivno.
SZO upozorava da je nedovoljna fizička aktivnost jedan od vodećih faktora rizika od rane smrti i da povećava opasnost od hroničnih nezaraznih bolesti poput kardiovaskularnih oboljenja, karcinoma i dijabetesa.
Smanjena ili nikakva fizička aktivnost prisutna je dvostruko više u zemljama sa višim prihodima u odnosu na siromašnije države.
U industrijski razvijenijim i bogatijim državama je sve više poslova koje ljudi obavljaju sjedeći, ali i istog načina rekreacije i prevoza.
(SRNA)