Kada bi se emocije mogle točiti kao svjetski poznata tešanjska voda, onda bi Opća biblioteka Tešanj u to subotnje večeri 7. aprila, bila njihovo najveće izvorište. Brojni posjetioci uz promotore, učinili su ovaj prostor posebnim, a večer u Biblioteci za pamćenje.
Svojim najavnim obraćanjem, direktorica Biblioteke mr.sci. Almina Brkić, samo je prisutnim dušama podigla branu osjećanja da poteku, iskreno i ljudski. Nakon pjesme „Što te nema“ mlade vokalne solistice Amine Bajramović iz Zenice i odlomka iz naslovne priče „Tragom čaja od papaje“ kojeg je recitovao izvrsni glumac BNP Zenica, Nusmir Muharemović, emocije su u potpunosti ispunile ovaj predivni prostor. Nakon ovog, u staroj bosanskoj nošnji ušla je moderatorica Belma Dedić, mameći uzdahe, čitajući dio iz predgovora knjige, a potom predstavljajući učesnike promocije.
Izdavač, ali i promotor, mr. sci. Nihad Čamdžić, inače direktor Fondacije „Alast“ koja je bila pokrovitelj ove promocije, u svome izlaganju, govorio je vrlo emotivno o knjizi. U jednom trenutku njegov glas je bio pun plača. To samo pokazuje iskrenu emociju koja se ne da sakriti čak ni onda kada uloga nalaže.
Nastavak promocije bio je u istom naboju, kada mlada violinistica Amina Džinalić iz Visokog izvodi „Žute dunje“, da bi odmah nakon nje, bez najave, glumac Nusmir Muharemović recitovao odlomak iz priče „Fatma“ koja je naprosto pokrenula eurupciju emocija kod svih prisutnih. Ne dajući predah, samo je nastavila Amina Bajramović sa sevdalinkom „Oj djevojko Anadolko“ i ostavila prisutne bez daha.
Konačno se obratio i autor, riječima da grad gradom čine ljudi, ali da je posebno ponosan što je grad Tešanj, grad njegovih prijatelja. Govoreći o nastanku naslovne priče, koja je nastajala baš tu nedaleko od biblioteke, ukazao je na vječito preispitivanje čovjeka, njegove duše, usamljenosti, poraza i pobjede.
O knjizi „Tragom čaja od papaje“, kazao je, kako je ona na neki način presjek njegovog spisateljskog rada. Završavajući obraćanje, recitovao je pjesmu „Ispod Gradine“ koja je ušla u Zbornik poezije „Musa Ćazim Ćatić“ dok ga je na violini pratila Amina Džinalić sa numerom „1001 noć“. Da li je ova numera adekvatna simbolika ili ne, najbolje će kazati prisutni posjetioci sa kojima se autor uz promotore družio ostatak večeri u slastičarni „HD“ ispod Gradine.
Ono što je izvjesno, jeste da knjiga „Tragom čaja od papaje“ polahko ali sigurno nalazi put do čitaoca.
Autor: Redakcija knjige