U prostorijama Općine Kakanj održan je sastanak “Odgovornost prema zajednicama – imunizacija romske djece”, čiji je cilj bio unaprijediti zdravstvenu zaštitu romske populacije. Organizator sastanka bio je Institut za zdravlje i sigurnost hrane Zenica (INZ), u saradnji s UNICEF-om i Udruženjem “Romalen”, saopštavaju iz pomenutog Instituta.
Fokus na djecu i ravnopravan pristup zdravstvu
Povod za održavanje sastanka bila je niska stopa vakcinacije u romskim zajednicama, kao i izraženo nepovjerenje prema zdravstvenim institucijama, što dodatno otežava komunikaciju i pristup redovnoj imunizaciji djece. Prema riječima organizatora, cilj je bio ne samo detektirati izazove, već ponuditi konkretne prijedloge za njihovo prevazilaženje kroz koordiniranu akciju svih relevantnih aktera.
“INZ je organizirao ovaj sastanak s iskrenom namjerom da otvorimo prostor za dijalog i konkretno djelovanje kada je riječ o imunizaciji djece, ne samo u romskim zajednicama, ali se ova populacija, nažalost, suočava s višestrukim barijerama u pristupu zdravstvenoj zaštiti. Niska stopa vakcinacije, nepovjerenje prema institucijama i otežana komunikacija ukazuju na potrebu da institucije preuzmu proaktivniju ulogu i uspostave direktniji, osjetljiviji i odgovorniji odnos prema zajednici. Ovaj sastanak nije samo forma – on je poruka. Poruka da niko ne smije biti zaboravljen“, istakao je direktor INZ-a Muamer Mandra.
Potrebna sveobuhvatna sistemska rješenja
Sastanku su prisustvovali predstavnici JU Dom zdravlja Kakanj, Općine Kakanj, kao i članovi “Romalena”. Svi prisutni su istakli potrebu da se institucionalni odgovor poboljša kroz jačanje međusobne saradnje, posebno kada je riječ o ranom informisanju, edukaciji zajednice i dostupnosti vakcina.
Predstavnici UNICEF-a naglasili su da su globalna iskustva pokazala kako se najveći uspjesi u unapređenju vakcinacije postižu upravo kada zajednice aktivno učestvuju u planiranju i provođenju zdravstvenih intervencija.
” Bosna i Hercegovina je lani imala dvije epidemije, malih boginja i velikog kašlja, gdje smo se kao relativno mala zemlja, u 21. vijeku, susreli sa sedam smrtnih slučajeva djece, koja su mogla biti zaštićena od vakcina. Upravo te epidemije i smrtni slučajevi razlog su našeg učešća sa zdravstvenim vlastima u ZDK, ali i “Romalenom” kao našim starim partnerom“, istakao je Dušan Kojić, oficir za imunizaciju UNICEF-ovog ureda u BIH.
INZ: Partner zajednici i garant sistemske podrške
Institut za zdravlje i sigurnost hrane Zenica pokazao je spremnost da nastavi biti most između institucija i marginaliziranih zajednica.
“Zdravlje djece ne smije zavisiti od njihovog porijekla ni adrese stanovanja. Vjerujemo da će zaključci i konkretne mjere dogovorene danas doprinijeti boljim ishodima vakcinacije, ali i jačanju povjerenja između zajednice i zdravstvenog sistema. INZ će i dalje biti otvoren partner svima koji žele graditi zdravije, pravednije i sigurnije društvo”, istaknuto je na skupu.
” Sastanak je održan u Kaknju, jer ovdje postoji primjer dobre prakse u naselju Varda, ali i vrlo aktivno udruženje, te da se ovakvi primjeri koriste za unapređenje zaštite i u drugim mjestima i sredinama”, istakao je dr. Alis Kozica, načelnik Službe za epidemiologiju i higijenu INZ-a.
Prema podacima predstavnika Centra za podršku Roma “Romalen” Kakanj, u dosadašnjih četiri završena i petom ciklusu informisanja, edukacije i upoznavanja ove populacije širom BiH sa obavezom, benefitima i koristima vakcinisanja, kontaktirano je više od više od 9.000 Roma, u čijim porodicama je bilo oko 2.000 djece u dobi za vakcinisanje.
Iz godine u godinu, iz ciklusa u ciklus, broj vakcinisanih je sa prvobitnih četiri posto vakcinisane djece u prvom porastao na 35-40 posto u petom ciklusu, što ukazuje na potrebu kontinuiranog djelovanja i edukacije, kao i promocije.
“Mi ćemo iskoristiti svaku podršku, centar za socijalni rad, Zavod za javno zdravstvo Kantona i Federacije, Institut, UNICEF. Uvjereni smo da ćemo uspjeti u namjeri da procenat vakcinisanih povećamo”, ističe Mujo Fafulić, izvršni direktor Centra za podršku Roma “Romalen” Kakanj.
Od riječi ka djelima
Jedan od ključnih zaključaka sastanka bio je da je potrebno uspostaviti mehanizme za redovno praćenje vakcinacije i kontinuiranu edukaciju kako roditelja tako i zdravstvenih radnika.
“Razočaran sam poslije posljednje sjednice općinskog vijeća, kada sam u izvještaju vidio koliko mali broj roditelja je svjesno samog procesa, dovodi svoju djecu na vakcinisanje, a time i brine o njihovom zdravlju. Ovaj okrugli sto i njegovi učesnici su pravi trenutak da nađemo modele animiranje roditelja, ne mislim samo romske populacije, nego cjelokupne”, istakao je Mirnes Bajtarević, načelnik Kaknja.
Poseban naglasak stavljen je na pristupačnost i prisustvo zdravstvenih timova u samim naseljima poput Varde, kako bi komunikacija bila što direktnija i efikasnija. Ovaj sastanak je još jednom pokazao koliko su otvoreni dijalog, međusektorska saradnja i lokalno liderstvo ključni faktori u kreiranju inkluzivnog zdravstvenog sistema.
(INZ)