Ministarska koordinacija iz oblasti socijalne politike okupila resorne ministre svih 10 kantona

Šesta sjednica Ministarske koordinacije u oblasti socijalne politike u Federaciji BiH održana je  danas u Zenici. Okupila je resorne ministre iz svih 10 kantona i predstavnike Federalnog ministarstva rada i socijalne politike.

Provođenje Zakona o materijalnoj podršci porodicama sa djecom, usklađivanje kantonalnih propisa sa federalnim zakonom o zaštiti civilnih žrtava rata, stanju ustanova socijalne zaštite, te donošenje Pravilnika o minimalnim tehničkim i ljudskim resursima za organizacije osoba sa invaliditetom i civilnih žrtava rata, bile su teme današnje sjednice Ministarske koordinacije u oblasti socijalne politike u Federaciji BiH.

Osnovni cilj ove koordinacije je usklađivanje propisa i materijalnih i nematerijalnih davanja na nivou FBiH, jer je činjenica da u nekim kantonima imamo neke razlike koje je neophodno harmonizirati “, kazao je Adnan Delić, federalni ministar rada i socijalne politike.

Ministrska koordinacija je bila prilika i za delegiranje problema sa kojima se suočavaju resorna ministarstva, među kojima i Ministarstvo za rad rad, socijalnu politiku i izbjeglice ZDK.

„Ono što smo mi danas upakovali je posjeta Penzionerskom domu i ono što su naše javne ustanove iz domena socijalne zaštite delegirale kao problem početkom godine nakon odluke Vlade FBiH o minimalnoj plati, kada su došli u tešku situaciju zbog isplate plata radnika. Mi smo podržali naše javne ustanove i ostale ustanove socijalne zaštite ZDK da se subvencioniraju troškovi za minimilnu platu i nadamo se da će ta inicijativa uroditi plodom i da ćemo pomoći krajnjim korisnicima u našem kantonu “, naglasio je Antonio Šimunović, ministra za rad, socijalnu politiku i izbjeglice ZDK.

Jedna od važnijih tema tokom današnjeg sastanka bila je i ostvarivanje prava djece rođene zbog rata, gdje su predstavnici Udruženja „Zaboravljena djeca rata“ prezentirali Priručnik koji donosi jasne smjernice ka ostvarivanju statusa i prava za blizu 4000 djece, kako su istakli, rođene iz ratnog seksualnog nasilja.

 „Krajnje je vrijeme da BiH ne usvaja samo zakone na papiru, nego da ih i implementira. Činjenica je da mi danas možemo ostvariti status, ali djeca nemaju i dalje svoja prava. Naša poruka nadležnim je da počnu raditi svoj posao 30 godina poslije rata za ovako ugrožene kategorije“, poručila je Ajna Jusić, predsjednica Udruženja „Zaboravljena djeca rata“.

A da će raditi svoj posao u oblasti socijalne zaštite i poboljšavanju prava i statusa krajnjih korisnika i u budućem periodu poručili su akteri današnje Ministarske koordinacije, koja se već šesti put održava u većem bh. entitetu. (M.H.)