Sa 8 glasova za,bez protiv i 24 suzdržana, Skupština Zeničko dobojskog kantona na današnjem zasjedanju nije prihvatila Izvještaj o radu i poslovanju Javne ustanove Univerzitet u Zenici za 2023. godinu.
-Ovo je uvod u smjenu aktuelnog rektora i političko ovladanje Univerzitetom,smatra Damir Memić,predsjednik Kluba SDP-a.
S druge strane,u Upravnom odboru Univerziteta napominju da smjena rektora može biti iz tri razloga,a jedan od njih je neusvajanje izvještaja.
Premijer ZDK, Nezir Pivić je izjavio da neusvajanje izvještaja ne mora značiti smjenu rektora,ali da se,nakon ovakvog epiloga moraju poduzeti mjere na poboljšanju stanja na ovoj visokoobrazovnoj ustanovi.
Generalni stav Vlade je da svi negativni izvještaji povlače određene posljedice u smislu što boljeg rezultata u budućnosti,ne bih prejudicirao koje ćemo mjere poduzeti,kazao je premijer Pivić.
Rektor Univerziteta, prof. dr. Jusuf Duraković je ukazao da će u narednih mjesec dana Upravni odbor pokrenuti inicijativu za njegovu smjenu.
-Naravno da imamo odgovor i na takva rješenja,poručio je Duraković. (Š.B.)