Monografija Nasilje nad ženama: diskursi, perspektive, lekcije iz bh povijesti

Danas se razgovaralo o knjizi „Nasilje nad ženama: diskursi, perspektive, lekcije iz bh povijesti“ urednika prof. dr. Fahda Kasumovića na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Zenici.

Ova monografija obrađuje problem nasilja nad ženama u bh. povijesti, kao i odnos društva prema navedenom fenomenu od antičkog perioda do savremenog doba. Nastala je kao rezultat interdisciplinarne saradnje tima sastavljenog od istoričara, sociologinja, pravnica i istoričarki književnosti.

„Cilj ove monografije je omogućavanje društvu jedne znavstvene platforme za vođenje dijaloga o nasilju nad ženama. Za razumijevanje mehanizama kojim se to nasilje perpetuira. Mi živimo u društvu u kojem danas postoji jedna kultura nasilja postoji jedno nasljeđe šutnje koje mi imamo i to jedan problem koji je danas na nivou epidemije. To je problem koji se kroz povijest pojavljuje mnogo ali o kojem se vrlo, vrlo malo zna. Mi smo željeli da damo jedan akademski doprinos u popunjavanju jedne ogromne praznine u historiografiji, da napravimo nešto što nema ni u regionalnoj historiografiji i da napravimo time jedan iskorak“, rekao je prof. dr. Fahd Kasumović, urednik Monografije „Nasilje nad ženama: diskursi, perspektive, lekcije iz bh povijesti“..

Postojeća znanja su isfragmetnirana te ne postoji nijedna knjiga koja bi ovo pitanje promatrala na interdsicplinaran način, kroz različite povijesne epohe. Štaviše, rijetki su i članci u kojima se govori o nasilju nad ženama. Dosadašnja saznanja uglavnom se mogu ocijeniti kao uzgredno spominjanje problematike.

„Mi smo se vodili rodno senzitivnim politikama kada smo ovaj projekat imali u vidu. To podrazumijeva da jednako targetiramo i muški dio javnosti, publike i ženski dio. No, ono što bih ja posebno izdvoila i što je nama nekako i cilj projekta jeste da utičemo na mlade ljude, na generacije koje dolaze kako bi se kod njih razvila svijest da zapravo bilo koji oblik nasilja nije prihvatljiv, a pogotovo rodno utemeljeno nasilje koje, kao što vidimo u zadnje vrijeme u medijima dosta pogađa žene ali i djevojke i djevojčice“, rekla je prof. dr. Amila Kasumović, jedna od autorica Monografije „Nasilje nad ženama: diskursi, perspektive, lekcije iz bh povijesti“.

Knjiga ima i svoj društveni cilj. Njome se nastoji doprinijeti društvenom dijalogu o eliminaciji različitih oblika nasilja nad ženama, promociji kulture nenasilja i rodne ravnopravnosti, osnaživanju žena i djevojčica, što su ujedno i ciljevi koji su navedeni u Strategiji održivog razvoja UN-a. (T.Bajramović)