Predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen obećala je u utorak da carine Sjedinjenih Američkih Država na čelik i aluminijum ‘neće proći bez odgovora’, dodajući da će izazvati oštre protumjere Evropske unije.
“EU će djelovati kako bi zaštitila svoje ekonomske interese. Štitićemo naše radnike, preduzeća i potrošače”, poručila je ona u saopćenju zbog uvođenja carina na čelik i aluminijum koje je prethodnog dana najavio američki predsjednik Donald Trump.
Ona je naglasila kako su carine loše za biznis, a još lošije za potrošače, javlja AFP.
“Neopravdane carine na EU neće proći bez odgovora – izazvaće čvrste i proporcionalne protumjere”, rekla je von der Leyen.
U Njemačkoj, koja je domaćin najveće evropske ekonomije, kancelar Olaf Scholz rekao je parlamentu da “ako nam SAD ne ostave drugi izbor, Evropska unija će reagovati, ujedinjena”, dodajući da “na kraju, trgovinski ratovi uvijek koštaju obje strane prosperitet”.
Šef evropske trgovine Maroš Šefčovič nazvao je to “scenario u kojem svi gube”, takođe upozorivši da su carine “ekonomski kontraproduktivne”.
“Uvođenjem carina, SAD će oporezivati svoje vlastite građane, povećavati troškove za svoja preduzeća i podsticati inflaciju”, rekao je Šefčovič u Evropskom parlamentu u Strazburu.
(FENA)