Evropska sedmica borbe protiv karcinoma grlića materice obilježava se i u Zenici

Rak grlića materice četvrti je najčešći rak među ženama u svijetu. U FBiH stopa obolijevanja od ove vrste raka pokazuje rastući trend  kao i stopa umiranja . Od 2023. godine u svijetu je dostupno šest vakcina protiv HPV-a. Sve štite od visokorizičnih HPV tipova 16 i 18 koji uzrokuju većinu karcinoma grlića materice i pokazali su se sigurnim i efikasnim u prevenciji infekcije i raka grlića materice.  Kao prioritet, vakcine trebaju primiti sve djevojčice u dobi od 9 do 14 godina, prije nego što postanu spolno aktivne.  Institut za zdravlje i sigurnost hrane i ove će godine nizom aktivnosti obilježiti ovaj značajan datum jer, smatraju da, jačanje javne svijesti, pristup informacijama i zdravstvenim uslugama ključni su za prevenciju i kontrolu tokom cijelog života. – Počev od naredne sedmice planiramo obavljati niz aktivnosti kao što su predavanja u udruženju Dlan na temu “Rak ne bira, ali ti možeš”, potom ćemo u saradnji sa udruženjem studenata Bohemsa  Zenica i studentima Medicinskog fakulteta organizovati druženje sa građanima Zenice u Tržnom centru te im dijeliti promotivni materijal, a organizovat ćemo I radionicu na temu “Kako uraditi PAPA test”, kazala je doktorica Anela Bećirspahić, iz Instituta za zdravlje I sigurnost hrane Zenica.

U 2023. godini u Federaciji BiH započelo je provođenje programa vakcinacije protiv humanog papiloma virusa. U ZDK je do sada vakcinisano 924 osobe, a projekat će biti nastavljen i u ovoj godini, a zainteresovani se za sve informacije mogu obratiti porodičnim ljekarima, pojašnjavaju iz ovog Instituta. – “Rak grlića materice je najčešći tip raka čiji je uzročnik HPV virus i najčešći rak kod žena u Evropi. Vakcinacijom se postiže najbolja moguća zaštita od obolijevanja raka grlića materice. Također je važno napomenuti da redovni skrining raka grlića materice je veoma važan i za vakcinisane i nevakcinisane žene. Na području Zenice u prošloj godini je vakcinisano oko 90 djevjčica i dječaka i moram pohvaliti  učenike Medicinske škole koji su iskazali najveći interes za vakcinaciju”, tvrdi doktorica Razija Dedić, načelnica Službe za reproduktivno zdravlje Zenica.

U ovoj službi kažu kako u svakodnevnom radu provode edukaciju o važnosti ranog otkrivanja grlića materice kao i o prevenciji infekcije spolno prenosivih bolesti. – “U prošloj godini imali smo 21 slučaj ranog otkrivanja karcinoma grlića materice koji su bili u početnoj fazi bolesti. To se postiže redovnim preventivnim ginekološkim pregledima i uzimanjem PAPA brisa. Podsjećam, da se uzimanje PAPA brisa radi u sklopu ginekološkog pregleda, bezbolan je i nije invazivan za tkivo grlića materice”, dodaje doktorica Dedić.