Zakon o unutrašnjoj trgovini stupio je na snagu prije nešto više od mjesec dana, tačnije 17. novembra, a kojim se trgovinama zabranjuje rad nedjeljom. Da nije tako i na terenu svjedoči protekla nedjelja u kojoj je u Gračanici radio tržni centar, ista situacija je bila i u Žepču.
Da bi u nekom gradu ili općini trgovine radile nedjeljom, potrebno je da to odobri Vlada Federacije BiH na prijedlog Federalnog ministarstva trgovine, a po zahtjevu općinskog ili gradskog vijeća.
Do sada su samo u Orašju trgovine dobile odobrenje za rad nedjeljom.
Prema zakonu nedjeljom ne mogu raditi trgovine, ali mogu pekare, cvjećare, pijace, dragstori koji inače rade 24 sata. Sada građani na pumpama mogu kupovati hljeb, općenito hranu koja je skuplja nego u trgovinama. Mnogi se odlučuju da nedjeljom idu u kupovinu u manji entitet RS.
Kazne od 3.000 KM do 15.000 KM
– U svakodnevnom smo kontaktu sa Federalnom upravom za inspekcijske poslove. Inspekcija revnosno radi svoj posao i provjerava primjenu Zakona o unutrašnjoj trgovini. FUZIP je na svojoj stranici objavio i broj telefona i mail adresu na koju i trgovci i građani mogu prijaviti uočene nepravilnosti. Za prekršioce izriču i prekršajne prijave. Podatke o broju izrečenih kazni imat ćemo u januaru 2025. Za prekršioce Zakona predviđene su i novčane kazne u rasponu od 3.000 do 15.000 KM za pravna lica – kazali su nam u Federalnom ministarstvu trgovine.
Dodaju kako Ministarstvo osim zahtjeva za izuzeće od neradne nedjelje Grada Orašja nije zaprimilo niti jedan drugi zahtjev.
– Orašje otvara Pandorinu kutiju svojevrsne anarhije. Imamo primjer u Gračanici gdje je protekle nedjelje radio ogroman supermarket, bio je pun kupaca. U Žepču smo imali sličnu situaciju.
Vjerovatno federalni inspektori ne zalaze u svaki kraj FBiH i vrlo je teško očekivati to razumijevajući njihovu kapacitiranost. Ja još čekam odgovor na zastupničko pitanje, da li je uopće bilo kazni za nepoštivanje Zakona o unutrašnjoj trgovini. Ako je bilo, da li je bilo pokrenutih sporova od trgovaca na način da žele ići do Ustavnog suda jer je očigledno da je riječ o zakonu koje je diskriminatoran, apsurdan, nema veze sa Ustavom, sa drugim zakonima.
To je neobičan zakonski fenomen koji je narušio pravni, ekonomski i neki drugi red u FBiH – govori za Faktor ekonomski stručnjak Admir Čavalić, koji je i predsjednik Odbora za ekonomsku i finansijsku politiku Zastupničkog doma Parlamenta Federacije BiH.
Upitali smo šta očekuje od Federalnog ministarstva trgovine koji je bio predlagač zakona.
Zakon je od početka pogrešno postavljen
– Bila bi notorna glupost da se sada donose nekakav pravilnik ili uredba ako znamo da je Orašje dobilo izuzeće. Onda bi ispalo da Orašje može preko reda, a svi ostali treba da idu po uredbama. Previše konfuzije. Ko god se bavi pravnom materijom, neizvjesnost je nedozvoljena. Ako se neko bavi pravnom naukom, kako ovo može shvatiti? Čista pravna anarhija.
Resorni ministar Amir Hasičević je i ranije govorio da će Neum tražiti izuzeće. Hoće li se on otvarati prema ovim pravilnicima, uredbama? Jer one bi išle u pravcu da se mora pratiti neki pad prometa. Ali Neum nije imao prometa van sezone, kako onda otvoriti Neum?
Dosta nelogičnosti, zakon je od početka pogrešno postavljen. Dosta za FBiH bilo je prethodno rješenje, prethodnog ministra, a kojim se prebacuje pitanje radnog vremena trgovine na nivo općina i gradova i oni su to fino regulisali i FBiH je funkcionirala – kaže Čavalić.
Dodaje kako ima informacije da Maglaj, Sanski Most, pojedine općine u Kantonu Sarajevo namjeravaju zatražiti izuzeće iz Zakona o unutrašnjoj trgovini, da se omogući trgovinama rad nedjeljom.
Zatražili smo i komentar federalnog zastupnika Salke Zildžića koji kaže da je postojala sumnja kod rasprave o nacrtu, a kasnije i prijedlogu zakona u njegovo funkcioniranje.
Treba vidjeti kako će se odvijati situacija u naredna tri mjeseca
– Kada vam dovedu sindikaliste i kada predstavnici sindikata kažu da mi imamo nešto protiv radnika, bez obzira na to što upućujemo primjerene zamjerke i što smo sumnjali da može doći do otpuštanja radnika, kazali smo: “Ukoliko je sindikat za to, nećemo biti ni za ni protiv, već izražavamo sumnju”. I sada se pokazalo da su se naše sumnje obistinile i bilo bi zanimljivo da čujemo šta kažu predstavnici sidnikata ako se zalažu za radnike – govori Zildžić.
Dodaje da zakonu ipak treba dati šansu, vidjeti kako će funkcionirati u naredna tri mjeseca.
– Pazite, zakon je u primjeni tek nešto više od mjesec dana. Treba dozvoliti tržištu i građanima da vidimo kako će se to odvijati još barem dva-tri mjeseca pa da vidimo da li je naša bojazan bila opravadana ili će se sve to kao što se u nekim državama desi, da se na početku implementacija zakonskog propisa dočeka “na nož”, a onda se dođe do benefita. Treba sačekati još koji mjesec da sve vidimo – govori Zildžić.
Faktor.ba