Podrška pčelarima: Puštena u rad linija za proizvodnju satnih osnova od voska

Na prigodnoj svečanosti, a u prisustvu Gradonačelnika Fuada Kasumovića i predstavnika Nevladine organizacije Muslim Aid danas je puštena u rad mašina za proizvodnju satnih osnova od voska.

Ovo postrojenje koristit će pčelari iz Udruženja Api Ze, Eko pčela i Pčela Nemila. Ova svečanost rezultat je dvogodišnjeg rada na projektu “Pčelarstvo i ruralni razvoj” kojeg nevladina organizacija Muslim Aid implementira u saradnji sa Gradom Zenica i tri ženička udruženja pčelara. Pored navedenog, projektom je obuhvaćena i dodjela start up resursa za sedam mladih zeničkih pčelara, kao i serija edukacija u cilju povećanja nivoa znanja i vještina pčelara ove regije.

“Grad Zenica sa mnogim organizacijama ima odličnu saradnju. Jedna od njih je Muslim Aid sa kojim smo ove godine podjelili 40 plastenika građanima Zenice, a danas smo ovdje jer smo nabavili najmoderniju mašinu za izradu satnih osnova, sedam novih pčelara dobilo je početne pakete za pčelarstvo. Ovaj projekat je koštao oko 107.000 KM, a Grad Zenica je učestvovao sa oko 60 posto sredstava i Grad Zenica uvijek sufinansira sve za dobrobit svojih građana”, kazao je Fuad Kasumović, gradonačelnik Zenice.

“Mi sa gradom Zenica sarađujemo dugi niz godina na projektima plasteničke proizvodnje, stočarstva, a po prvi put i na projektu pčelarstva gdje je cilj projekta bio da se osnaže mladi pčelari i pčelari početnici, a ujedno i tri udruženja kroz donaciju mašine za proizvodnju satnih osnova koju mogu korisiti svi članovi udruženja i ovo je projekat hvale vrijedan”, kazala je Edina Šehić Saliji, direktorica Muslim Aid-a.

Na području našeg kantona postoji 15 udruženja pečalara sa oko 1.350 članova. Predsjednik ovog Saveza Munib Huseinagić zahvalio se Muslim Aid-u i Gradskoj upravi na podršci koju pružaju pčelarima. Kako kaže ovdje nije samo dobit mašina koju će koristiti ova tri udruženja, istovremeno pčelari će se družiti i zajednički raditi.

“Mi smo do sada išli u Sarajevo, Bugojno po te satne osnove, tamo nosili pretapali i ovo je prilika, da to odradimo kod sebe, na svom terenu i na prostoru Grada Zenice što je svakako za pohvalu svih učesnika u projektu. Pčelari se suočavaju sa velikim problemima, imamo određenih nerazumijevanja. Protekla dva dana bio je u Sarajevu kongres pčelarstva gdje su bili svi iz regiona i mi u ZDK imamo najlošiji položaj. Tražimo sastanke sa ministrom, premijerom da popravimo to stranje, ali za sada nemamo napredak, ali mi ćemo nastaviti raditi”, kazao je Munib Huseinagić, predsjednik Saveza Udruženja pčelara Zeničko-dobojskog kantona.

Kako kaže Huseinagić pčelari su u nezavidnom položaju zbog klimatskih promjena, zbog situacije pašnih prilika, bolesti, nametnika za koje ni stručnjaci nemaju rješenje i kako kaže sami se bore, te zbog toga pokušavaju uključiti institucije da im pomognu. Jedini koji su do sada istinski pomogli pčelarima su predstavnici Gradske uprave Zenica. (N.G.)