Kapaciteta za rehabilitaciju djece sa autističnim spektrom već nedostaje, a prognozira se da će do 2025. godine biti mnogostruko više rođenih sa ovim stanjem.
– Rana intervencija rezultira kvalitetnijim osposobljavanjem za samostalan život, a u našem društvu roditelji teško prihvaćaju, pedijatri slabo dijagnosticiraju, a zajednica izbjegava autističnu djecu, – poručeno je sa današnje manifestacije obilježavanja Svjetskog dana svjesnosti o autizmu.
Damir Oruč i njegova supruga nisu imali problem prihvaćanja saznanja da su njihova oba sina djeca iz autističnog spektra. Nisu osjetili ni značajno neprihvatanje zajednice. Medjutim, imaju mnoge druge probleme.
– Djeca sa autizmom imaju malen izbor. Prije svega kada je mogućnost rehabilitacionog tretmana u pitanju. Novi problemi nastupiće u septembru, kada stariji sin treba da krene u školu. Nema dovoljno asistenata u školama i ne znam kako ćemo se nositi s tim, – kaže Oruč.
– U rehabilitaciji djece iz autističnog spektra roditelji su ključan faktor, a prepreka je što teško prihvataju da im je dijete autistično, – smatra Bojan Radić, predsjednik UG „Svijet u slikama“ napominjući da je savjetovanje sa stručnjacima – logopedima, defektolozima obavezno kada primjete da dijete s prvom godinom života nema razvijen govor ili ako ne prepoznaje osnovne stvari iz okruženja.
S druge strane Oruč smatra da je čovjeku sigurno lakše čim prihvati da ima problem. Tada mu se, kaže, lakše nositi s tim i raditi na suzbijanju većih posljedica tog problema.
– Nižefunkcionalne autiste rehabilitatori obučavaju za samostalan život, dok višefunkcionalni žive poput drugih ljudi, zapošljavaju se, sklapaju brakove, imaju hobije.
Cilj obilježavanja Svjetskog dana svjesnosti o autizmu je prebacivanje fokusa sa svjesnost na prihvaćanje autizma. Nažalost, velike su još predrasude prema djeci sa poteškoćama u razvoju, pa tako i prema autističnoj djeci. Većina djece se sklanjaju i izbjegavaju djecu sa autizmom, pa mi konstantno radimo na razvijanju svijesti kod roditelja i djece, – kaže Radić.
Iako bi bilo dobro da imamo više kapaciteta za rehabilitaciju, Zenica je sa kantonalnom ustanovom Centar za osobe sa posebnim potrebama i ovim udruženjem, koje koristi savremene metode u radu sa djecom, u značajnoj prednosti ispred mnogih drugih gradova, smatraju roditelji koji dovode svoju djecu na rehabilitaciju kod 15 stručnjaka „Svijeta u slikama“.
Prema statistikama sada imamo jedno dijete sa poteškoćama u razvoju naspram 50 zdrave djece, a prognoze su da će do 2025. godine taj omjer biti jedan naprema dva. Zato su educirani pedijatri veoma važni u svakom, naročito društvu kakvo je bosanskohercegovačko.
– Moje lično, profesionalno mišljenje da se dijagnoza ne može kod određemne djece uspostaviti za samo sat vremena i od jednog ljekara. Potrebno je više vremena i multidisciplinarni pristup, što kod nas nažalost nije praksa, – dodaje Radić. (A. Huskić)