Schmidt: Srebrenica i BiH moraju biti mjesto života, nade i boljeg života

Ovdje smo danas da odamo počat žrtvama genocida počinjenog u Srebrenici i Potočarima u julu 1995. godine. Odavanje počasti nije samo iskazivanje poštovanja prema nasljeđu žrtava, već i čuvanje dostojanstva žrtava, dostojanstva onih koji su toliko pretrpjeli u svjetlu pokušaja negiranja ili relativizacije genocida ili bilo kojeg drugog ratnog zločina i zločina protiv čovječnosti“, kazao je visoki predstavnik za BiH Christian Schmidt, obraćajući se danas na komemoraciji u Memorijalnom centru Srebrenica – Potočari.

Istakao je da preživjelima i porodicama žrtavama odaje počast “zbog njihovih humanosti koja je za primjer svima nama”.

Hvala vam na hrabrosti, na odlučnosti da gradite bolju budućnost. Hvala vam što nikada ne odustajete. Hvala vam što ste nas pozvali, nas koji 1995. nisu intervenirali protiv Mladića i njegovih saučesnika u ovim užasnim gašenjima tolikog broja života. Mi koji smo danas ovdje razumijemo da zejednički moramo raditi kako bi dali doprinos u izgradnji budućnosti i mira. Iz cijelog svijeta smo danas ovdje kako bi bili sa vama. Srebrenica ne može biti zaboravljena. Nadam se da ćemo dati signal da se može, s jedne strane, oplakivati i raditi na budućnosti”, poručio je Schmidt.

Podsjetio je i na Rezoluciju Generalne skupštine Ujedinjenih nacija koja, kako je kazao, predstavlja važan temelj za povjerenje i pomirenje.

“Generalna skupština UN-a je svojom Rezolucijom proglasila 11. juli međunarodnim danom sjećanja obilježavanja genocida u Srebrenici 1995. godine. Ovo je važan temelj u izgradnji povjerenja, u principe istine i pravde u Srebrenici i šire. Istovremeno to je i obaveza za nas da radimo sa mlađim naraštajima, govorimo i razgovaramo o onome što se dešavalo, da radimo u pravcu pomirenja”, kazao je Schmidt.

Ove godine posmrtni ostaci sedam osoba ubijenih u genocidu biće ukopano i naći svoj smiraj.

“Duboko saosjećamo sa njihovim porodicama. Još uvijek je nepoznata sudbina preko 7.000 žrtava iz cijele zemlje i još hiljadu ljudi sa ovog područja, što je mrlja na savjesti čovječanstva”, kazao je Schmidt.

Visoki predstavnik apelirao je da se pruži podrška onima koji se suočavaju s prijetnjama prilikom povratka u svoja mjesta.

“Pozivam međunarodnu zajednicu da ne dozvoli da se Dejtonski mirovni sporazum zaboravi. Srebrenica i cijela Bosna i Hercegovina moraju postati mjesta života, nade i perspektive za budućnost. Potrebne su izmjene i unapređenja, kako bismo zajednički spriječili ponavljanje ovakvih tragedija”, zaključio je Schmidt.

Smatra kako negiranje genocida i mržnja ne smiju imati mjesto u BiH.

Srebrenica i BiH moraju biti mjesto života, nade, boljeg života”, poručio je Schmidt.

(FENA)