Upravni odbor Zavoda zdravstvenog osiguranja Zeničko-dobojskog kantona donio je Plan hitnih mjera s ciljem očuvanja finansijske stabilnosti ZZOZDK i održavanja funkcionalnosti zdravstvenog sektora u tom kantonu – ističe se u obavijesti ZZO ZDK-a.
UO, kako napominju, zasjedao je 2. jula ove godine, a ova je odluka rezultat “odgovornog upravljanja u uslovima pojačanih fiskalnih pritisaka izazvanih padom prihoda, rastom troškova za lijekove i povećanom refundacijom bolovanja”.
Najveći izazov predstavlja najavljeno smanjenje stope doprinosa za zdravstveno osiguranje, koje je stupilo na snagu 1. jula 2025. godine.
– Ova zakonska izmjena, iako strateški usmjerena ka rasterećenju privrede, u kratkom roku dodatno će umanjiti prihode ZZOZDK-a, čime se značajno povećava pritisak na budžet zdravstvenog sistema. Uprkos složenim izazovima, ZZOZDK ostaje potpuno posvećen osiguranju dostupnosti zdravstvene zaštite za sve osigurane osobe, bez narušavanja obima ili kvaliteta osnovnih usluga. U prethodnom periodu već su provedeni brojni sastanci i konsultacije sa zdravstvenim ustanovama, komisijama, stručnim timovima i relevantnim institucijama, kako bi se obezbijedila puna koordinacija u suočavanju s novonastalom situacijom – navedeno je u obavijesti koja je objavljena na web-stranici te ustanove.
Usvojene mjere podrazumijevaju racionalizaciju rashoda i poboljšanje kontrole u najosjetljivijim segmentima, ali bez dovođenja u pitanje prava pacijenata i funkcionalnosti zdravstvenog sistema.
Fokus, kako podvlače, ostaje usmjeren na pacijenta, efikasnu zdravstvenu zaštitu i stabilnost partnerstva sa svim zdravstvenim ustanovama u ZDK.
– Zavod želi jasno naglasiti da je zdravstveni sistem zajednički resurs svih građana i da je odgovorno upravljanje javnim sredstvima obaveza svih učesnika, od institucija, preko zdravstvenih radnika do samih korisnika usluga. U narednom periodu, ZZO ZDK će nastaviti pravovremeno informisati javnost o daljim aktivnostima i poduzetim mjerama, u duhu potpune transparentnosti i u interesu svih osiguranika – istakli su iz ZZO ZDK.
U drugoj obavijesti, ZZO ZDK naveo je kako je, na osnovu člana 87. Zakona o zdravstvenom osiguranju Federacije Bosne i Hercegovine („Službene novine FBiH“, broj: 30/97, 7/02, 70/08, 48/11, 36/18 i 61/22), propisano da se osiguranom licu za koje se utvrdi da obveznik uplate doprinosa nije izvršio uplatu, obustavlja dalje korištenje zdravstvene zaštite, osim prava na hitnu medicinsku pomoć.
– S tim u vezi, ZZO ZDK obavještava sva osigurana lica da ovjera zdravstvene knjižice vrijedi najduže jedan mjesec, odnosno da pravo na ovjeru imaju osiguranici čiji poslodavci redovno izmiruju obaveze uplate doprinosa – naglašeno je.
Ovjera knjižica u proteklih nekoliko godina obavljala se svaka tri mjeseca.
Penzioneri, novorođenčad i porodilje, izuzeti su od ovih pravila, jer se njima zdravstvena knjižica ovjerava na period od jedne godine. Od ovih su pravila izuzeta i osigurana lica koji pripadaju posebno osjetljivim kategorijama građana, a za koje se izuzetak od pravila ovjere primjenjuje isključivo u slučajevima oboljenja od zaraznih bolesti (za vrijeme bolničkog liječenja), malignih oboljenja (onkološki pacijenti), zatim oboljeli od hemofilije i drugih hematoloških oboljenja, inzuloovisnici, bubrežni bolesnici – osobe na dijalizi (terminalna faza bubrežne insuficijencije), oboljeli od cistične fibrose, epilepsije, osobe sa paraplegijom, kvadriplegijom i hemiplegijom, transplantirani pacijenti i kandidati za transplantaciju tkiva i organa, osobe oboljele od progresivnih neuromišičnih oboljenja (cerebralna paraliza, mišićna distrofija, multipla skleroza, myasthenia gravis, ALS i dr.), duševni bolesnici (za vrijeme bolničkog liječenja), RVI sa preko 40% invalidnosti, civilni invalidi i invalidi rada sa preko 60% invalidnosti, trudnice i porodilje (rizična trudnoća, zadnji trimestar trudnoće i prva tri mjeseca nakon porođaja – za vrijeme bolničkog liječenja), slijepa lica, osobe sa teškim mentalnim oštećenjima (autizam, Downov sindrom i dr.) – za ovu kategoriju ovjera vrijedi za sva oboljenja uz napomenu osnovnog oboljenja, djeca do navršenih 18 godina života (za sva oboljenja).
Radnicima zaposlenim kod poslodavaca koji imaju zaključen sporazum sa Poreznom upravom, ukoliko poslodavac redovno izmiruje obaveze u skladu sa tim sporazumom, zdravstvena knjižica se ovjerava na period od jednog mjeseca.
(FENA)