Ultramaraton mira Vukovar – Srebrenica: Trka sjećanja, nade i čovječnosti

Foto: Vijeće bošnjačke nacionalne manjine Grada Zagreba

S Ovčare je u subotu ujutro krenuo 14. Ultarmaraton Vukovar – Srebrenica kojeg je organiziralo Vijeće bošnjačke nacionalne manjine Grada Zagreba da bi podsjetilo na sve nevino stradale tokom srpske agresije na Republiku Hrvatsku i Bosnu i Hercegovinu, te posebno na žrtve Vukovara i Srebrenice.

Maratonci će u pet etapa trčati 227 kilometara. Na pojedninim dionicama pridružit će im se i drugi trkači. Ultramaratonci bi u Potočare trebali stići 10. jula, prenosi HRT.

Učesnik ovog maraton Mirsad Softić istaknuo je kako je osnovna poruka da svi trebaju i moraju znati što je Srebrenica, što je Vukovar, što se dogodilo i da se to nikad ne zaboravi, dok je Dražen Ćućić naglasio kako svim učesnicima Ultramaratona snagu daje razmišljanje o svih stradalim žrtvama.

Pročelnik u Gradu Vukovaru Josip Paluš kazao je kako svi građani Vukovara šalju poruku mira u Srebrenici, a savjetnik za hrvatske branitelje u Vukovarsko-srijemskoj županiji Stjepan Mađarac naveo je kako se ovaj projekt treba širiti na mlađu populaciju kako bi se ovaj maraton i sjećanje na navedene događaje zadržalo i u budućnosti.

Povezivanje Vukovara i Srebrenice

Simbolika povezivanja Vukovara i Srebrenice kroz sportsku manifestaciju je duboka i potresna.

“Vukovar i Srebrenica nažalost su ‘brat’ i ‘sestra’ – simboli krvi i boli, ali i simboli povratka, života, ljubavi, međusobne tolerancije, suživota… vjere u bolje sutra”, ističe Ćućić.

Upravo ta simbolična veza između dva grada podsjeća na tragedije koje su se desile tokom ratova ‘90-ih. Vukovar, koji je u novembru 1991. godine nakon višemjesečne opsade pao u ruke Jugoslavenske narodne armije (JNA) i srpskih paravojnih snaga, postao je sinonim za razaranje, patnju i zločine. Više od 200 ranjenika i civila odvedeno je iz vukovarske bolnice i ubijeno na Ovčari. Grad je gotovo sravnjen sa zemljom, a njegovi stanovnici su prošli kroz logore, progonstva i smrt.

Srebrenica, s druge strane, simbolizira najteži ratni zločin u Evropi nakon Drugog svjetskog rata. U julu 1995. godine, snage Vojske Republike Srpske pod komandom Ratka Mladića ušle su u zaštićenu zonu Ujedinjenih naroda i u danima koji su uslijedili ubile više od 8.000 bošnjačkih muškaraca i dječaka. Taj čin je međunarodno priznat kao genocid.

Ultramaraton mira trči se u pet dionica:

  • prva dionica, 6. jula: Ovčara (Vukovar) – Vinkovci
  • druga dionica, 7. jula: Vinkovci – Brčko
  • treća dionica, 8. jula: Brčko – Janja
  • četvrta dionica, 9. jula: Janja – Zvornik
  • peta dionica, 10. jula: Zvornik – Potočari (Srebrenica)

Na kraju, 11. jula sudjelovat će na komemoraciji na memorijalnom groblju u Potočarima.

(Izvori: Fokus i AJB)