U Kantonalnoj bolnici Zenica trenutno su hospitalizirana dva pacijenta na Odjelu za infektivne bolesti, kod kojih se sumnja na leptospirozu, potvrdila nam je prim.mr.med.sci.dr. Eldira Hadžić, načelnica ovog Odjela. Kako ističe, pacijenti su sa blažom kliničkom slikom te da nema razloga za brigu, jer se ovo oboljenje javlja tokom cijele godine bez ozbiljnih posljedica.
Leptospiroza je zarazna bolest uzrokovana patogenim bakterijama, koje se prenose sa životinja na ljude, prije svega sa glodara. Pažnju javnosti privukla je ovih dana nakon što je na desetine pacijenata oboljelo u Sarajevu, zbog čega je u KS proglašena i epidemija. I u KBZ liječenje pacijenata sa leptospirozom nije strano.
“To je bolest koja se kontinuirano javlja tokom cijele godine i nije ništa novo i zastršujuće na ovim prostorima. Zadnjih godina u rano ljeto i jesen se javljaju slučajevi leptospiroze. Ove godine smo imali dva prijavljena i dokazana slučaja leptospiroze kod pacijenata iz Žepča i Kaknja, ali i druge slučajeve koji nisu bili alarmantni”, naglašava dr. Hadžić, napomenuvši da su u protekloj godini zabilježili samo jedan slučaj leptospiroze bez posljedica.

Leptospiroza je infektivno oboljenje iz grupe zonoza, često ima sezonsku distribuciju, a pojavljuje se usljed povećanja nivoa padavina ili pri višim temperaturama tokom cijele godine.
“To je bolest koja počinje naglo sa visokom temperaturom. Kreće od sedam do 10 dana od kontakta sa zaraženom životinjom. Temperatura kreće sa treskavicom i zimicom. Zatim kreće opća dinamija, slabost, malaksalost i bolovi u cijelom tijelu. Jedan simptom koji je karakterističan za leptospirozu je bol u mišićima potkoljenice i nama je to alarm da se radi o leptospirozi”, pojašnjava dr. Hadžić.
Najteža klinička slika je kod pacijenata koji imaju zatajenje jetre i bubrega, što može dovesti i do smrtnog ishoda, a prema riječima doktorice Hodžić liječenje leptospirze je u posljednje vrijeme uspješno, i blaže kliničke slike se liječe kao obične viroze, dok se teže kliničke slike uspješno u bolničkim uslovima liječe antibioticima.
Epidemije leptospiroze mogu biti povezane sa promjenama u ljudskom ponašanju, kontaminacijom vode životinjama ili kanalizacijom, promjenama u gustini životinjskih rezervoara, ili se mogu javiti nakon prirodnih nepogoda, zato, prevencija igra ključnu ulogu.
“Prevencija koju možemo uraditi temelji se na zaštiti ruku i nogu i općim mjerama, a to je deratizacija. I upravo je u toku deratizacija u ZDK i ona će biti okončana do kraja mjeseca maja. INZ provodi stručni nadzor i zadovoljni smo dosadašnjim radom firme iz Sarajeva koja obavlja deratizaciju”, kaže Alis Kozica, načelnik Službe za epidemiologiju i higijenu INZ.

Podsjetimo, prije 20 godina u ZDK je zabilježena epidemija leptospiroze koja se javila među rudarima, kada su zabilježeni i smrtni ishodi od ove bolesti. (M.H.)