Svjetski dan upalnih bolesti crijeva: Fokus na nevidljiv invaliditet i važnost rane dijagnoze

U povodu Svjetskog dana upalnih bolesti crijeva (IBD), u Mostaru je održan simpozij pod nazivom ”Pacijent u fokusu – neprepoznata invalidnost”, s ciljem podizanja svijesti o ovim kroničnim bolestima, njihovom ranom prepoznavanju i izazovima s kojima se pacijenti suočavaju.

 

Simpozij je okupio stručnjake iz svih većih kliničkih centara BiH, uključujući Mostar, Sarajevo, Tuzlu i Banju Luku, a poseban naglasak stavljen je na važnost rane dijagnoze i dostupnosti terapije.

Dekan Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru, prof. dr. Ivan Ćavar, istaknuo je kako se edukacija medicinskog osoblja i usmjerenost na pacijenta nalaze u središtu aktivnosti fakulteta, dok je voditelj Odjela za gastroenterologiju SKB Mostar dr. Emil Babić, upozorio da se broj oboljelih u BiH neprestano povećava. Trenutno se procjenjuje da na 100.000 stanovnika dolazi oko 400 oboljelih, a u Mostaru se liječi oko 1.500 pacijenata s ulceroznim kolitisom.

Dr. Babić je naglasio važnost skraćivanja vremena između pojave simptoma i postavljanja dijagnoze, koje u BiH u prosjeku traje godinu dana – dvostruko više nego u zapadnoj Europi. Kao jedan od ključnih izazova naveo je i ograničena sredstva za biološke terapije.

Govoreći o simptomima ove bolesti, Babić je istaknuo da simptomi Kronove bolesti zavise od područja probavnog sustava koje je zahvaćeno.

– Ako je zahvaćeno tanko crijevo, važno je napomenuti da je tanko crijevo zahvaćeno u otprilike 75 posto slučajeva. U tim slučajevima može biti zahvaćeno samo tanko crijevo ili kombinacija s drugim dijelovima probavnog sustava. To se obično manifestira bolovima, grčevima i proljevom. Što je proksimalnije  zahvaćeno (bliže želucu), to će biti rjeđe prisutna krv u stolici. Najčešće prisutnost krvi u stolici navodi pacijenta da potraži liječničku pomoć, a to se događa kada je zahvaćeno debelo crijevo- kazao je Babić.

Predsjednica Asocijacije gastroenterologa i hepatologa BiH, prof. dr. Mirela Bašić-Denjagić, upozorila je na nedostatak gastroenterologa u zemlji te činjenicu da je bolest često stigmatizirana, što otežava pravovremeno liječenje.

Alma Hadžić, predsjednica Udruženja oboljelih od Morbus Crohna i ulceroznog kolitisa, pozvala je na službeno priznavanje IBD-a kao oblika nevidljivog invaliditeta, budući da mnogi oboljeli, osobito mladi, nisu adekvatno prepoznati u sustavu socijalne zaštite.

Simpozij su organizirali Medicinski fakultet Sveučilišta u Mostaru, Sveučilišna klinička bolnica Mostar, Udruženje oboljelih od Morbus Crohna i ulceroznog kolitisa te Asocijacija gastroenterologa i hepatologa BiH.

Fena.ba