Sjećanje povodom 33. godišnjice iseljavanja Kasarne u Zenici koja je protekla bez ijednog incidenta

Udruženje “Baton” Zenica danas je organizovalo pres konferenciju pod nazivom “Mirno iseljavanje Kasarne JNA iz Zenice bez ispaljenog metka”, a povodom 33. godišnjice od ovog događaja koji je umnogome uticao na dalji razvoj u odbrani od agresije u periodu 92 -95 godine.

O prelomnih 15- tak dana prve polovine maja 1992. godine ,pregovorima sa predstavnicima JNA u zeničkoj kasarni, te rezultatima koji su postignuti kroz osvajanje prvih količina naoružanja i opreme, govorili su Mirsad Ibraković,komandant Štaba Teritorijalne odbrane Općine Zenica i brigadir Mensud Keleštura,komandant Zeničkog odreda.

Zenička kasarna iseljenja je 18. maja 1992. godine bez ispaljenog metka i ljudskih žrtava, nakon višednevnih pregovora,što je značilo da je urađena prava stvar u datim okolnostima,istakli su Ibraković i Keleštura.

Kolona JNA iz Zenice je otišla u dva pravca, prema Sarajevu i drugi prema Doboju.

Teritorijalna odbrana Općine Zenica je,nakon iseljenja Kasarne,dobila značajne količine naoružanja i vojne opreme koja je kasnije raspoređena vojnim jedinicama iz sastava Armije RBiH, što je u velikoj mjeri označilo spremnost bh branilaca da se suprostave vojno nadmoćnijem agresoru na našu zemlju.

Pregovori oko iseljenja JNA iz Kasarne i sam čin ulaska pripadnika teritorijalne odbrane,detaljno su opisani u knjizi “Zenica na kraju stoljeća”, čiji je autor Besim Spahić,ratni načelnik Općine Zenica.

Uskoro će ovi događaji biti i filmski dokumentovani nakon višegodišnjeg rada na ovom projektu za koji je,kao snimatelj i režiser zadužen Bilal Isaković,a režijski dio pripada prof. dr. Amiru Ismiću,predsjedniku Udruženja “Baton”.     (Š.B.)