Sadnjom više drveća od 2000. do 2019. moglo se spasiti 1,16 miliona ljudi u cijelom svijetu

Drveće u gradovima nije samo nešto što je lijepo imati, već ima veliki utjecaj na naše zdravlje jer nas i rashlađuje.

Novom studijom je izračunato da se povećanjem vegetacije u urbanim područjima za 30 posto mogla spriječiti jedna trećina smrtnih slučajeva u svijetu u periodu od 2000. do 2019. godine, a koji su bili povezani s vrućinom. Dakle, s više zelenila se u tih 20 godina moglo spasiti 1,16 miliona ljudi. Riječ je o studiji istraživača Univerziteta Monash u Melbourneu.

Voditelj studije, profesor Yuming Guo je naveo da se studijom daje sveobuhvatna procjena koristi vegetacije u smanjenju stope smrtnosti povezane s vrućinom.

Izloženost toploti je velika prijetnja zdravlju, a ovaj problem se povećava s globalnim zagrijavanjem. Procjena je da su visoke temperature od 2000. do 2019. bile povezane s pola miliona smrtnih slučajeva godišnje, što je 0,91 posto od svih smrtnih slučajeva u svijetu tokom tog perioda.

Prema riječima profesora Guoa, najekstremniji scenarij je da će usljed globalnog zagrijavanja tokom 2090-ih u sjevernoj Evropi biti 2,5 posto smrtnih slučajeva povezanih s vrućinom dok će u jugoistočnoj Aziji biti 16,7 posto smrtnih slučajeva povezanih s vrućinom.

Vegetacija je ta koja rashlađuje ljude u gradovima, i to tako što odbija sunčevo zračenje i povećava evapotranspiraciju, tj. isparavanje vlage, što pak povećava strujanje zraka. Posljedica toga jeste snižavanje temperature, što znači smanjenje broja onih koji su u gradovima izloženi ekstremnoj vrućini.

Osim toga, kako je napomenuo Guo, postoje dokazi da vegetacija može poboljšati mentalno zdravlje, povećati društveni angažman i tjelovježbu te smanjiti zagađenje zraka, piše Euronews.

Klix.ba