Predsjednik SAD-a Donald Trump obećao je vratiti radna mjesta u Sjedinjene Američke Države, dok je svojih prvih 100 dana na dužnosti obilježavao skupom u državi Michigan.
Izjave koje je Bijela kuća nazvala “govorom postignuća”, došle su uslijed pada rejtinga i lošeg povjerenja glasača, dok Trump provodi reforme trgovine, imigracije i vlade koje krše norme, javlja Al Jazeera.
Uprkos tome, Trump je pozdravio ono što je nazvao “najuspješnijih prvih 100 dana bilo koje administracije u historiji naše zemlje”.
“I to smatraju mnogi, mnogi ljudi”, dodao je. “I svi to govore… A tek smo počeli”.
Predsjednik, koji je izašao na binu uz pjesmu “Bože blagoslovi SAD” Leeja Greenwooda, držao je govor pred hiljadama pristalica više od sat vremena.
Dok je stajao ispred transparenta na kojem je pisalo “Zlatno doba”, Trump je započeo govor svojim poznatim sloganom sa skupa, rekavši da njegova administracija “ukida ilegalnu imigraciju”,”vraća radna mjesta”, “vraća vladavinu prava” i izbacuje ono što je nazvao “probuđeno ludilo i transrodno ludilo iz naše vlade”.
Također je kritikovao bivšeg predsjednika Joea Bidena i bivšu potpredsjednicu Kamalu Harris, nastavivši svoj dugogodišnji napad na američke medije, te lažno tvrdeći da su demokrate pokušale “namjestiti” izbore 2024. godine.
Trump se zatim okrenuo svojoj carinskoj politici, koja je uzburkala globalna tržišta i izazvala nemir među čelnicima raznih industrija.
Nekoliko sati prije toga, Trump je potpisao izvršnu uredbu kojom želi ublažiti neke carinske pritiske, i to zbog otpora američkih proizvođača automobila. Uredba bi spriječila “gomilanje” Trumpovih različitih carina na uvoz autodijelova za vozila proizvedena u SAD-u.
Njegova administracija nametnula je 25-postotne carine na uvoz stranih automobila, opšte carine od 10 posto gotovo svim trgovinskim partnerima, 25-postotne carine na čelik i aluminij, kao i 25-postotne carine na trgovinu s Meksikom i Kanadom, koje nisu obuhvaćene postojećim sporazumom.
“Svi se žele vratiti u Michigan i ponovno proizvoditi automobile”, rekao je. “Znate zašto? Zbog naše porezne i carinske politike.”
Izvještavajući sa skupa, Al Jazeerina Patty Culhane rekla je da je lokacija skupa bitna. Trump je pobijedio u Michiganu, koja se tokom izborne kampanje nazivala i “bojnim poljem”, ali ta država i njeno oslanjanje na automobilsku industriju mogli bi biti među najteže pogođenim njegovom carinskom politikom.
„Nalazimo se samo oko 32 km niz cestu od Detroita u Michiganu. To je dom ‘Velike trojke’ proizvođača automobila: General Motorsa, Forda i Stellantisa“, rekla je Culhane.
„Vidjeli smo proizvođače automobila koji su se stvarno usprotivili ovim tarifama jer se praktički nijedan automobil ne proizvodi u potpunosti u Sjedinjenim Američkim Državama, kao što bi Donald Trump želio“, rekla je.
„U međuvremenu, u mnoštvu vidite mnogo majica s natpisom ‘UAW’, sindikata United Auto Workers. Sindikat je podržao carine jer vjeruju da će taj potez dugoročno prisiliti kompanije da vrate radna mjesta u SAD.“
Nedavne ankete pokazale su da se entuzijazam među Trumpovim pristalicama na skupu u Michiganu ne odražava među širom javnošću, pri čemu gotovo svaka veća anketa posljednjih dana pokazuje veće neodobravanje nego odobravanje predsjednikovih poteza.
To je uključivalo odvojene ankete Morning Consulta i New York Timesa/Siene koje su pokazale 54 posto neodobravanja, anketu Marist Collegea koja je pokazala 53 posto neodobravanja i anketu Ipsosa koja je zabilježila 55 posto neodobravanja njegovih poteza.
Trump je odbacio ankete kao “lažne”, rekavši da ih provodi “gomila korumpiranih ljudi”.
Nekoliko sati prije toga, u utorak, The Conference Board, organizacija koja prati mišljenja o američkoj ekonomiji, objavila je nove podatke koji pokazuju pad povjerenja američkih potrošača.
Povjerenje je palo za 7,9 bodova na 86 u aprilu, jer je Trumpovo uvođenje carina uzrokovalo široko rasprostranjenu ekonomsku neizvjesnost, najniži nivo od maja 2020. godine, na vrhuncu pandemije COVID-19.
Iako nisu postignuti novi trgovinski sporazumi otkako su najavljene carine specifične za pojedine zemlje, koje su nakon toga odgođene, Trump je svojim pristalicama rekao da zvaničnici “dolaze iz cijelog svijeta kako bi vidjeli vašeg predsjednika”.
Trump je također ponovio svoje kritike predsjednika Federalnih rezervi Jeromea Powella, rekavši da čelnik centralne banke ne radi dobar posao.
Udvostručio je pozive Kongresu da smanji poreze, a to je plan za koji su nestranački budžetski analitičari rekli da bi mogao dodati hiljade milijardi dolara nacionalnom dugu od 36,6 hiljada milijardi dolara.
„U nadolazećim mjesecima usvojit ćemo najveće smanjenje poreza u američkoj historiji, a to će uključivati ukidanje poreza na napojnice, ukidanje poreza na socijalno osiguranje, ukidanje poreza na prekovremeni rad“, rekao je Trump.
Demokrate su se u međuvremenu u utorak navečer u Senatu bunile protiv Trumpovog predsjedništva pod parolom “100 dana haosa”.
Neki su republikance u Senatu opisali kao “konspiratore” koji se potajno protive Trumpovoj agendi, ali odbijaju izraziti oštru kritiku.
“Predsjednik testira i krši granice našeg Ustava, gomila moć za sebe dok ekonomija propada, krši prava Amerikanaca i uništava naš imidž u inostranstvu”, rekao je senator Richard Durbin iz Illinoisa, demokrat u Zastupničkom domu.
“Ali čini se da ambicija zakonodavne vlasti koju kontrolišu republikanci gotovo da i ne postoji jer vlada Donalda Trumpa izmiče kontroli… To su nazvali situacijom ‘kad jaganjci utihnu’.”
Protesti su održani i ispred koledža gdje se održao Trumpov skup.
Deseci demonstranata postrojili su se duž prometne ulice, noseći naopako okrenute američke zastave i mašući transparentima na kojima je pisalo: “Ne slažem se.”
Fena.ba