Predsjednica sindikata RS: Poslodavci mijenjaju sistematizaciju da radnicima smanje platu

Foto: Savez sindikata RS

Predsjednica Saveza sindikata RS Ranka Mišić izjavila je danas da su određeni poslodavci u ovom bh. entitetu našli način da izbjegnu primjenu obračuna novog modela najnižih plata i tako oštete radnike za primanja koja im sleduju po zakonu.

Ona je rekla da će Savez sindikata RS imati krajem maja gotovu analizu o obračunu plata po novom modelu najnižih primanja, kada će biti poznato šta su dobili radnici, socijalni fondovi, te šta će biti naredni korak Sindikata.

– Od do sada prikupljenih podataka od članica Saveza sindikata, u oko 38 odsto kompanija je mijenjana sistematizacija na štetu radnika. Za radna mjesta za koje je do početka godine bila potrebna visoka stručna sprema, sada je propisana srednja stručna sprema, a sve kako bi radnik dobio 300 KM manju platu. Ili, tamo gdje je bila potrebna srednja stručna sprema, sada može i NK radnik – potvrdila je Mišić.

Ona je ovo rekla na konferenciji za novinare koja je održana povodom dvodnevnog Regionalnog sastanka mreže ekonomista Panevropskog regionalnog vijeća Međunarodne konferencije sindikata, koji se održava u Banjoj Luci. Domaćin je Savez sindikata RS.

Predsjednica Saveza sindikata RS podsjetila je da se od početka godine prvi put, a na prijedlog Savez sindikata, primjenjuje diferenciran obračun najnižih plata. Najniža zagarantovana plata od 900 KM se odnosi na nekvalifikovane radnike, 950 na kvalifikovane, 1.000 KM na radnike za srednjom stručnom spremom i 1.300 KM na zaposlene sa visokom stručnom spremom.

– Inspekcija mora da se probudi iz dubokog zimskog sna- poručila je Mišić.

Ona je rekla da su na ovom skupu prisutni stručnjaci iz 10-12 zemalja.

– Sretni smo što su izabrali Banju Luku odakle ćemo poslati zajedničku poruku o važnosti dostojansvenog rada i dostojanstvenih plata i naš sindikat koji su izabrali, da govore o preporukama – navela je Mišić i podsjetila da je Savez sindikata RS član Međunarodne organizacije rada.

Ona je istakla da kolektivno pregovaranje osnov za uređenje plata, a da je „činjenica da poslodavci u RS ne žele da pregovaraju o tome“.

– Poslodavci žele da iza zatvorenih vrata pregovaraju s predstavnicima Vlade oko izdvajanja iz budžeta za tehnološki napredak, podsticaja, ali ne i sa radnicima oko iznosa plata – dodala je Mišić.

Ona tvrdi da poslodavci ne žele da se odreknu ni marke zarade za povećanje plata iako su zaposleni odgovorni za tu dobit. „U redu je da se zarađuje, to je dobro za ekonomiju, ali nije u redu da radnici imaju male plate i da poslodavci ne pregovaraju oko plata sa radnicima – istakla je Mišić.

Anton Lipik, izvršni sekretar Panevropskog regionalnog savjeta, ocijenio je da nema stabilne države ako nema zadovoljnih radnika.

– U javnosti se često govorilo kako su rad i plate prepreke za privlačenje stranih investicija, ali to je pogrešno. Svi dolaze tamo gdje je stabilno, a nema stabilne države ako nema zadovoljnih radnika – istakao je Lipik.

On je rekao da je ovaj dio Evrope pogođen deopopulacijom gdje kvalifikovana mlada radna snaga odlazi u potrazi za novim životom.

– Bitno je da postoji pravni sistem u kojem mladi i žene žele da ostanu i da rade, a da bi se to desilo jeste da poslodavci ponude adekvatnu platu. Platu ne samo za puko preživljavanje, već platu za dostojanstven život – poručio je Lipik.

Magnus Berge iz Međunarodne organizacije rada izjavio je da ova organizacija podržava napore Saveza sindikata RS u borbi za dostojanstveniji život radnika.

– Mi smo ovdje bili i u avgustu kada je predložen diferenciran model obračuna najnižih plata i smatramo da je Saveza sindikata uradio dobar posao – dodao je Berge.

(fena)