BiH značajno unaprijedila pravni i regulatorni okvir u borbi protiv pranja novca i finansiranja terorizma.
Komitet eksperata za ocjenu mjera protiv pranja novca i finansiranja terorizma (MONEYVAL) usvojio je Izvještaj o Bosni i Hercegovini u sklopu 5. kruga MONEYVAL evaluacije.
Izvještaj MONEYVALa o Bosni Hercegovini je istakao brojne napore vlasti u Bosni Hercegovini u vezi sprječavanja i borbe protiv pranja novca i finansiranja terorizma.
Tako se navodi da je Bosna i Hercegovina značajno unaprijedila svoj pravni i regulatorni okvir u borbi protiv pranja novca i finansiranja terorizma. Nacionalna procjena rizika provedena je u dva ciklusa, čime su identificirani ključni izazovi i definirane mjere za njihovo prevazilaženje.
Također, Bosna i Hercegovina je pokazala posvećenost implementaciji preporuka FATF-a kroz kontinuirane reforme i poboljšanja, navodi se u saopćenju.
Međutim, potreban je dalji razvoj koordinacije između nadležnih tijela što može dodatno poboljšati efikasnost provođenja AML/CFT mjera.
Obzirom da je u Izvještaju preporuke vezane za UN restriktivne mjere i financiranje širenja oružja za masovno uništenje ocijenjen negativno, s utvrđenim fundamentalnim nedostacima, Bosna i Hercegovina se do februara 2026. nalazi u tzv “obzervacijskom periodu”.
U ovom period potrebno je uložiti značajne napore u provedbi preporučenih akcija iz Izvještaja.
Važno je naglasiti da Bosna i Hercegovina mora intenzivno raditi na unapređenju cjelokupnog sustava, u svim oblastima koje su obuhvaćene preostalim neposrednim ishodima iz Izvješća, obzirom da nismo dostigli najveći stupanj usklađenosti i primjene propisa, kako je to propisano FATF preporukama i FATF metodologijom, a u cilju realizacije preporučenih akcija.
Ukoliko FATF na svojoj Plenarnoj sjednici u februaru 2026. procijeni da nisu učinjeni dovoljni napori po osnovu provedbe preporučenih akcija, Bosna i Hercegovina će biti označena kao jurisdikcija sa strateškim nedostacima u sustavu za sprječavanje pranja novca i financiranja terorizma.
Akta.ba