Udruženje SNOP traži donošenje pravilnika koji će regulisati način obavljanja MRI i CT pretraga u privatnim ustanovama

Kako smo obavijestili prije dva dana za sada je jedino sigurno to da će zbog dugih lista čekanja zdravstveni osiguranici u ZDK imati pravo na usluge privatnih poliklinika uz refundaciju troškova. Sredstva za refundaciju od skoro 2,5 miliona maraka planirali su u Zavodu zdravstvenog osiguranja za ovu godinu, ali bez ikakvih daljnih uputa. Iz SNOP-a, Udruženja onkoloških bolesnika podsjećaju i insistiraju da se što prije i što transparentnije uradi pravilnik kako bi tu mogućnost pacijenti i pacijentice mogli i koristiti.

Potrebno je što prije donijeti pravilnik koji će regulirati sve procedure, ali i obaveze prije svega pacijenata i pacijentica koji će ovom odlukom Zavoda zdravstvenog osiguranja moći pretrage MRI i CT-a obavljati u privatnim klinikama ukoliko im je termin za tu pretragu u javnom zdravstvu zakazan kasnije nego što je taj nalaz potreban njihovom ordinirajućem ljekaru.

Tako recimo ukoliko ja kao onkološki pcijent ili neko drugi trebam “magnet” u roku od šest mjeseci, bolnica mi zakaže termin za devet mjeseci on može pod određenim uvjetima, odnosno procedure koju propiše Zavod, njihov upravni odbor ili direktor, ko je već nadležan da ostvari to pravo. Da li je za to potreban nalaz onkologa ili potvrda od bolnice da ne može u određenom roku obaviti MRI ili CT…”, kaže Miroslav Penko, sekretar udruženja SNOP.

Već je sredina mjeseca januara, a sredstva u iznosu od skoro 2,5 miliona su obećana u finansijskom planu Zavoda zdravstvenog osiguranja iz kojeg su još prije dva mjeseca obavijestili o ovoj odluci. No, od tada zdravstveni osiguranici u kantonu samo znaju da u 2025. godini imaju pravo na refundaciju troškova i ništa više.

“Sve je na Zavodu zdravstvenog osiguranja, na čijoj transparentnosti u radu kod donošenja neophodnih procedura ćemo insistirati”.

Upravo je problem dugih lista čekanja za magnet i CT bio povod da se sredinom ljeta prošle godine onkološki pacijenti i pacijentice organizuju i traže svoja prava. Tako je nastalo zeničko udruženje SNOP, sada već svojevrsni Savez jer su im se priključila udruženja iz većine gradova i općina Zeničko-dobojskog kantona. Sretni bi bili da su u prvoj godini postojanja imali i inicirali rješenje gorućeg problema, a to je refundacija troškova. Kažu drugi gorući problem jeste stanje na Odjelu onkologije Kantonalne bolnice Zenica.

“Jedna strašna gužva, nedovoljno kapaciteta, pa vjerovatno nedovoljno i kadra na čije usluge nemamo pritužbe, ali su uvjeti u kojima rade gotovo nemogući. Da se stanje može i mora mijenjati naročito smo shvatili tokom naše posjete Onkologiji bolnice u Tuzli. Naš cilj je sada, ništa posebno, već samo moguće: napravite u bolnici u Zenici onkologiju kakava je trenutno u Tuzli”, riječi su predsjednika SNOP-a Borisa Crljenice.

Tim povodom aktivisti SNOP-a su prije mjesec dana organizirali okrugli sto – raspravu tokom koje je, između ostalog, utvrđeno postojeće stanje – politika ili bolje rečeno politikanstvo je i dežurni i glavni krivac.

Postoje sredstva, postoje idejni projekti, ali postoji i taj latentan sukob na relaciji Grad – Kanton koji se mora prevazići. Možda ću sada zvučati grubo, ali moram reći: došlo je vrijeme da politika prestne ubijati građane ovog grada i ovog kantona”.

Nije više ovo problem naših 70-ak članova, već na stotine drugih u sedam udruženja onkoloških pacijenata sa područja kantona s kojima smo mi iz SNOP-a sklopili sporazum o zajedničkom djelovanju, dodaje Crljenica. Detaljnije o ovoj problematici pratite slijedeće srijede, 22. januara u emisiji Popodnevni ritam. (A. Huskić)